Vona Gábor;nemzetbiztonsági bizottság;Kovács Béla;

Németh Szilárd: Kovács kapcsolatot tartott fenn az orosz titkosszolgálattal

A kormánypárti tagok kezdeményezésére zárt ülésen hallgatta meg a nemzetbiztonsági bizottság a kémügyben Vona Gábort, a Jobbik elnökét és Kovács Bélát, a párt kémkedéssel gyanúsított EP-képviselőjét, bár az ellenzéki pártok és maguk az érintettek is  nyílt ülést szerettek volna. A Jobbik elnöke szerint aljas és átlátszó rágalomkampány indult pártja ellen. Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke közölte: Kovács kapcsolatban volt az orosz titkosszolgálattal.

Kovács Bélát az Európai Unió intézményei elleni kémkedéssel gyanúsítja a Legfőbb Ügyészség az Alkotmányvédelmi Hivatal április eleji feljelentése nyomán, de egyelőre csak ennyit lehet tudni az ügyről a kormányközeli Magyar Nemzet forrásaitól. A Jobbik elnökének meghallgatását a Fidesz kezdeményezte, mert szerintük a kiváló moszkvai kapcsolatairól és az orosz külpolitika feltétlen támogatásáról közismert EP-képviselő Vona Gábor támogatásával került be a pártba.

Vadai Ágnes (DK), aki az ülés kezdete után néhány perccel távozott, közölte az újságírókkal, hogy az ülés zárttá nyilvánításáról fideszes szavazatokkal döntöttek. Vona Gábor, az ülést megelőzően újságíróknak arról beszélt: az ő és Kovács Béla meghallgatását nyílt ülésen kérik, mert nem tagjai olyan grémiumnak, ami minősített adatokat kezel. Aki zárt ülést akar elrendelni, annak titkolnivalója van - értékelte.

Vadai Ágnes - aki átesett a szükséges nemzetbiztonsági ellenőrzésen, de a bizottságnak nem tagja - azt mondta: "sejtették, hogy a Jobbiknak van titkolnivalója, de ezek szerint a Fidesznek is", mivel a két párt képviselői közösen úgy döntöttek, hogy ő nem vehet részt az ülésen. Elmondta, a Belügyminisztériumhoz fordul, hogy az üggyel kapcsolatos dokumentációt megtekinthesse.

A zárt ülést követően Vona Gábor, a Jobbik elnöke azt nyilatkozta: gyanússá teszi az időzítést, hogy sajtóhírek szerint Joe Biden amerikai alelnök a Jobbik meggyengítését kérte Orbán Viktor miniszterelnöktől, s az is furcsa, hogy ha valóban 2009 óta vizsgálódtak Kovács Béla ügyében, akkor miért éppen most, az EP-választás előtt keletkezett egy ilyen ügy.   Mirkóczki Ádám, a bizottság jobbikos tagja jelezte: a testület ülésének a szakszolgálatok meghallgatásáról szóló részét hosszú időre titkosították, így érdemben nem tud róla beszámolni, ugyanakkor egyetlen olyan dolgot sem hallott az ülésen, ami a Btk. bármely tényállását kimerítené. 

Kovács Béla kapcsolatot tartott fenn az orosz titkosszolgálattal és ez a kapcsolat szervezett és konspirált volt - ezt már Németh Szilárd közölte. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke  újságíróknak azt mondta: a szolgálatok tényekre, kép- és hangfelvételekre alapozva adtak dokumentált tájékoztatást, amely alapján a testület tagjai meggyőződhettek arról, hogy Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselő kapcsolatot tartott fenn az orosz titkosszolgálattal és ez a kapcsolat szervezett és konspirált volt.

"Van kémügy, de nincs James Bond" - nyilatkozta Molnár Zsolt, a bizottság elnöke azt követően, hogy a Belügyminisztérium, az ügyészség és a szolgálatok képviselői zárt ülés keretében tájékoztatást adtak a kémgyanúba keveredett Kovács Béla ügyéről.

Szél Bernadett, a testület LMP-s tagja azt mondta: meggyőző tájékoztatást kaptak az ügyről, s bebizonyosodott, hogy nem összeesküvéselméletről van szó. Hozzátette: további vizsgálatokat és bizottsági ülést kezdeményez, hogy látni lehessen, az ügyben milyen szerepe van a Jobbiknak és Kovács Bélának.