Közismert, hogy a gyermekközösségek gócpontjai lehetnek a hepatitis A járványoknak, hiszen a kicsik kevésbé tartják be a higiéniai alapszabályokat. A hepatitis A az egyik legelterjedtebb vírusfertőzés a világon, Magyarországon pedig a tavalyi esztendőben összesen 1074 hepatitis A fertőzöttet diagnosztizáltak, hétszer többet, mint a korábbi évek jellemző középértéke. A kórokozó szájon át, széklet útján terjed, de a fertőzést közvetíthetik mosatlan zöldségek, gyümölcsök, fertőzött élelmiszerek, part menti vizekben tenyésztett tengeri állatokból készült nyers vagy nem eléggé átfőzött ételek, vagy szennyezett víz. Könnyen megfertőződhetünk zárt közösségekben, tömegrendezvények és tömegközlekedés során. A beteg környezetében élők kb. 30%-os eséllyel ugyancsak megbetegednek.
A hepatitis A fertőzés legjellegzetesebb tünete a sárgaság, azonban fejfájás, hányinger, étvágytalanság, fáradékonyság, izom-, ízületi fájdalom, sötét színű vizelet, agyag színű széklet is a betegségre utalhat. A tünetek 15-50 nappal a fertőzést követően jelentkeznek. Az alapvető higiénés rendszabályok betartásával ugyan csökkenthetjük a hepatitis A vírussal történő megfertőződés esélyét, azonban biztos és hosszú távú védelmet védőoltással szerezhetünk. A hepatitis A ellen védőoltással védekezhetünk a leghatékonyabban, a két adag vakcina felvételével több évtizedre szóló védettség szerezhető.
Mint ismeretes május 8-án nagyszabású hepatitis A megelőzési program indult országszerte „Ne sárgulj be!” címmel. A betegségről és a programról a www.utazaselott.hu/hepatitis oldalon informálódhatnak az érdeklődők.