pártok;informatikai rendszer;NVI;EP-választás;részeredmények;

2014-05-21 07:13:00

Csak a pártok tudhatják időben az eredményeket

A szavazatszámláló bizottságokban dolgozó pártdelegáltak vasárnap este 7 óra után tájékoztatást adhatnak pártjuknak az európai parlamenti (EP-) választás részeredményeiről, ám ezeket az adatokat nem hozhatják nyilvánosságra - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke. Pálffy Ilona emlékeztetett: a részeredmények nyilvánosságra hozatala azért fontos kérdés a május 25-i EP-választáson, mert Olaszországban 23 óráig lehet szavazni, így pedig egyetlen tagállamban sem lehet addig nyilvánosságra hozni a hiteles adatokat, hiába zárnak be már órákkal korábban a szavazókörök.

A szavazás napján a részvételi adatokról két óránként, illetve utoljára 18.30-kor küldenek adatokat, ezek megjelennek az NVI internetes oldalán. A szavazókörök este 7 órakor bezárnak, és megkezdődik a voksok összeszámlálása is. Ez azt jelenti, hogy már viszonylag magas feldolgozottságú - 80-95 százalék körüli - adatok jelennek majd meg este 11 után az NVI oldalán, ahol addigra már nyomon követhető lesz, hogy a szavazatok hány százalékos összesítésénél lépte át egy-egy párt a mandátumhoz jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt.

Tegnap reggel egyébként elkezdődött a választási informatikai rendszer nyilvános főpróbája. Minden állomáshelyről küldtek a központba "napközbeni" részvételi adatot, később pedig a teszt-eredményadatok rögzítése folyt, és modellezték a szavazatösszesítést is. A folyamat a választási informatikai rendszerért felelős IdomSoft Zrt. vezérigazgató-helyettese szerint rendben zajlott. Deményné Kertész Krisztina magyarázkodni is kénytelen volt, hiszen értelmezési hiba miatt tévesen jelent meg az NVI oldalán, hogy 9300, Magyarországon lakóhellyel rendelkező uniós állampolgár szeretne a magyar EP-listákra szavazni. Az eredetileg közölt adatban ugyanis még benne voltak azok is, akik külképviseleti névjegyzékbe kérték a felvételüket. Jelenleg a névjegyzéken szereplőkből más EU-tagállam állampolgáraként 1633-at tartanak nyilván. Az EP-választás sajátossága ugyanis, hogy az unió más tagállamainak Magyarországon lakóhellyel rendelkező tagjai eldönthetik, hogy a magyar EP-listákra vagy az anyaországuk listájára kívánnak-e szavazni. Amennyiben a magyar listára kívántak voksolni, május 9-ig kérhették névjegyzékbe vételüket. Az NVI-hez 4800 ilyen kérelem érkezett, ám ebből 1600 olyan embertől, aki magyar állampolgár és automatikusan is szerepelt a névjegyzékben.

Eközben eddig már 7689 magyar állampolgár szavazna a tartózkodási helye szerinti uniós tagállam EP-listájára, az adatok azonban még nem tekinthetők véglegesnek, mivel Nagy-Britanniából még nem érkezett meg a jelentés arról, hogy hány kint élő magyar szeretne az ottani listára voksolni csütörtökön - mondta Pálffy Ilona.