Az elmúlt évek áldozatvállalása nem növelte az Európai Unió népszerűségét a zöld szigeten, az Eurobarométer felmérése szerint a legutóbbi EP-választás óta több mint duplájára, 10-ről 23 százalékra nőtt az EU-ra negatívan tekintők száma.
Ennek ellenére, mutatnak rá az elemzők, Írország nem csatlakozik a trendhez, Dublinban nem tűnt fel olyan euroszkeptikus erő, amely jelentősen befolyásolni tudná a EP-voksolás kimenetelét. Írország egyébként 11 képviselői helyre pályázhat az Európai Parlamentben.
A kormányzó középjobb Fine Gael párt az Irish Independent legutolsó felmérése szerint 2 mandátumot szerezhet meg, eddig négy képviselői helyük volt. Enda Kenny pártjának koalíciós partnere, a Munkáspárt egy képviselői helyre számíthat, de ez is meglehetősen kétséges, ha nem szerzik meg, az súlyos belső válságot válthat ki, még a párt létét is megkérdőjelezheti.
Két mandátumot jósolnak a másik nagy váltópártnak, a Fianna Fáilnak, amely az EP-ben a liberálisok és demokraták pártcsoportjához tartozik. A Gerry Adams vezette Sinn Féin eddig csak Észak-Írországban tudott mandátumot szerezni, most viszont akár három képviselői helyet is szerezhet az ír kvótából.
A közvélemény-kutatásokból a lap szerint az derül ki, hogy a megkérdezettek 54 százaléka szívesen venné egy új párt megjelenését az írországi politikai palettán, 31 százalék ugyanakkor ragaszkodik a hagyományos pártfelálláshoz.
Írországban nem pártlistákra, hanem egyéni képviselőkre szavaznak, így a személyiségnek nagy a szerepe, több független induló is nyerhet mandátumot az EP-voksoláson.