Papíron egyértelmű a válasz, hiszen bár az országban szombaton járulnak az urnákhoz a választók, a vonatkozó törvények értelmében az utolsó tagországoknál is meg kell várni az urnazárást, így elvileg csak vasárnap késő este, 11 óra körül közölhetnék az eredményt. (Itáliában lehet a legtovább voksolni). Csakhogy öt éve már vasárnap hajnalban kitudódtak a szlovákiai eredmények, s nem kizárt, hogy ez most is így lesz.
„Törvényt sért, aki az engedélyezett időpont előtt közli az eredményeket, de megakadályozni ezt nem lehet. Az biztos, hogy a statisztikai hivatal és a Központi Választási Bizottság (ÚVK) vasárnap éjjel 11 óráig semmit sem fog közzétenni” – nyilatkozta el a pozsonyi Új Szónak Róbert Hajsel, az EP szlovákiai információs irodájának vezetője. A titoktartás Brüsszel szerint azért szükséges, hogy az egyes tagállamok eredményei ne befolyásolják a választókat Európában.
Öt éve Hollandia, ahol akkor is csütörtökön voksoltak, már szombaton nyilvánosságra hozta az eredményt. Emiatt aztán büntetéssel fenyegették meg az országot, ez azonban elmaradt. Hollandia azzal érvelt, hogy az EP-választásokról szóló törvény szerint csak a hivatalos végeredmény közlése tilos, ők pedig a nem részleges eredményeket tették közzé. Azóta pontosították a szabályozást, így az idei választásokon a nem hivatalos eredmények közzététele is tilos; ám az előírás megszegéséért járó bírság összege nincs meghatározva.
A bizottság ezen a héten a biztonság kedvéért az összes tagállamot figyelmeztette a választási törvény betartására és felszólította a vonatkozó intézményeket, ügyeljenek arra, hogy az eredmények ne kerüljenek idő előtt nyilvánosságra.