Csehországban pénteken délután kezdődött az EP-választás, amely hagyományosan kétnapos. Szombaton reggel nyolctól délután kettőig lehet szavazni. Becslések szerint az első napon a választók csak mintegy 10 százaléka járult az urnák elé.
"Az alacsony választási részvétel annak bizonyítéka, hogy egyre több ember tudatosítja, miszerint egy központból irányítani Európát tévedés" - hangsúlyozta Klaus, aki évek óta következetesen ellenzi a szorosabb európai integrációt.
"Ezúttal - a kommunizmus bukása óta eltelt 25 év alatt talán első ízben - nehezen szántan rá magam, hogy eljöjjek választani. A pártok programjait nem is olvastam" - mondta újságíróknak az exállamfő. Hozzátette: az Európai Parlamentet nem ismeri el.
Vezető cseh politikusok már pénteken leadták voksaikat, majd nyilatkoztak a sajtónak.
A jelenlegi cseh államfő szerint hiba, hogy az emberek nem veszik túl komolyan az Európai Uniót, nem tudatosul bennük, hogy a nemzeti törvények többségének a gyökerei Brüsszelben vannak.
"Az emberek nem veszik túl komolyan az EU-t, és tévesen úgy vélekednek, hogy ez a problémakör nem érinti őket. Ugyanakkor a nálunk (Csehországban) elfogadott törvények 80 százaléka az EU műhelyéből származik" - mondta újságíróknak Zeman. Megjegyezte: a felelősség ezért az újságíróké és a politikusoké, mert nem tájékoztatják erről kellőképpen a közvéleményt.
Úgy látja: az EP-választás iránti alacsony érdeklődés ennek a helyzetnek a következménye.
Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök bízik abban, hogy a mostani választás a baloldalnak kedvező módon megváltoztathatja az erőviszonyokat az Európai Parlamentben.
Karel Schwarzenberg, az ellenzéki TOP 09 part elnöke, volt külügyminiszter aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a választás után várhatóan megnő a szélsőségesek és a populisták súlya az Európai Parlamentben.