A pellengérre állított államok: Észak-Karolina, Virginia, Kentucky és Tennessee. Ezek termelik az amerikai dohány 90 százalékát.
A HRW Tobacco’s hidden children (A dohány elrejtett gyermekei) című jelentésében 141, főleg mexikói és puerto ricó-i származású gyermeket hallgatott meg, akik 2012-ben és 2013-ban a dohányültetvényeken dolgoztak. A jelentés különösen felháborítónak tartja, hogy miközben az amerikai törvények értelmében 18 év alatti nem vásárolhat dohányterméket, nem vesznek tudomást azokról a veszélyekről, amelyek a fiatalokat fenyegetik az embertelen munkakörülmények miatt. Nemcsak a kegyetlen fizikai munka okozhat traumákat, hanem akár az akut nikotinmérgezés veszélye is fennállhat.
Ráadásul ezek a gyermekek még csak nem is illegálisan dolgoznak, mert a mezőgazdasági munkára nem vonatkoznak a gyermekmunka törvényi korlátozásai, amennyiben a szülők ehhez hozzájárulnak. Minden más szektorban 14 év a minimális korhatár – hívja fel a figyelmet a jelentés.
A megkérdezett többsége azt mondta, hogy megkapták a szövetségi minimálbért, azaz 7,25 dollárt óránként. Mások viszont arról beszéltek, hogy a megszedett dohánymennyiség alapján fizettek nekik, de az is előfordult, hogy levonták bérükből az elfogyasztott vizet is.
A HRW emlékeztet a nagy multinacionális dohánycégek felelősségére is. Az Egyesült Államokban szedett dohány nagy részét ezek vásárolják fel és ezekből készülnek olyan világmárkák, mint a Marlboro, a Camel és a Pall Mall.