A vakáció célpontja és időpontja sok családnál már eldőlt, a legtöbben mégis az utolsó pillanatra hagyják a külföldi utazás esetén elengedhetetlen valutavásárlást. Pedig aki megfelelő időzítéssel vásárolja meg a célországban használatos pénzt, az akár sok ezer forintot és bosszúságot is megspórolhat az előrelátással.
Az elmúlt években már megszokhattuk, hogy a forint árfolyama egyik hétről a másikra jelentősen gyengülhet, így nem mindegy, mikor és milyen árfolyamon szerezzük be a nyaraláshoz szükséges eurót vagy horvát kunát. Idén pozitívum lehet ugyanakkor, hogy Magyarország adósbesorolását javíthatják a hitelminősítők, ami a forint árfolyamának erősödését okozná.
Saághy Pál, az Equilor Befektetési Zrt. szakértője szerint arra azonban nem érdemes spekulálni, hogy ez már a nyáron bekövetkezik, és így a következő hónapokban a mostaninál sokkal jobb lehetőségünk les eurót, vagy bármely más devizát venni. Tény ugyanakkor, hogy az elmúlt hetekben pozitív tendencia tapasztalható a hazai fizetőeszköz mozgásában és a korábbi 310 körüli szintekről 300 közelébe mozdult az árfolyam.
Figyelembe véve, hogy idén már 315-ön is járt az euró, Saághy Pál véleménye szerint az elmúlt hetek forinterősödése sokakat elgondolkodtathat: talán most érdemes a valutaváltókhoz ellátogatni. A 300-as árfolyam ugyanis nemcsak az előrejelzések szerint, de lélektanilag is fontos szint lehet.
Az Equilor szakértője egyelőre kevéssé tartja valószínűnek, hogy huzamosabb ideig ennél sokkal erősebb lehet a forint. Ez pedig azt jelenti, hogy érdemes előre gondoskodni a külföldi tartózkodásra szóló valutakészletről, és akár már a mostani szinteken bevásárolni, mivel egy általános hangulatromlás könnyen visszalökheti az euró árfolyamát a 310-es szint közelébe, vagy akár a fölé is. Tegnap egy euróért 303 forintot kértek a valutaváltóhelyeken, egy horvát kuna 39,90 forintba került, egy amerikai dollár pedig 222,50 forintba került.