Oroszország;húsexport;

2014-05-27 07:21:00

Nem leszünk az orosz spájzban

A magyar bruttó hazai termék (GDP) 1 százaléka, mintegy 280 milliárd forint volt 2012-ben az összárbevétele annak a 14 magyar húsipari cégnek, amelyek május 14-e óta nem exportálhatják termékeiket Oroszországba - derül ki a Céginfo.hu adataiból. Az orosz állat- és növény-egészségügyi felügyelet, a Roszszelhoznadzor átmenetileg ennyi húsipari cég termékének importját tiltotta meg. Az érintett vállalkozások árbevételének nagyjából fele exportból származik.

A listázott vállalatok a Céginfó szerint 2012 végén összesen 8131 embert foglalkoztattak, a legtöbbet, 2915-öt a Pick, a szegedi cégen kívül csak a Hungerit adott munkát ezernél több embernek (1763). A legkisebb létszámú az utóbbi tulajdonában lévő Prima Enten 112 alkalmazottal, de az Alföldi-Hús Zrt. dolgozóinak száma sem érte el a kétszázat (162).

Moszkva még idén februárban a Lengyelországban és Litvániában felbukkanó afrikai sertéspestisre hivatkozva sertéshúsra, illetve húskészítményekre vezetett be import tilalmat az unió teljes területéről - mondta el a Népszavának Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) elnöke. Az orosz zárlat a közösségi sertéshús kivitel mintegy 25 százalékát érinti, a magyar sertéshús esetében az 10 százalék.

Félő volt, hogy az elsősorban fagyasztott darabolt sertéshúsból és nem hőkezelt készítményekből álló visszamaradt készletek az uniós belső piacokra kerülve lenyomták volna az árakat. Azonban az USA-ban szintén súlyos gondokat okozott egy sertésjárvány, így az unió az orosz piacról kiszoruló termékeit harmadik országokban adhatja el.

Fellélegezhetnek a hazai termelők is, így itthon a sertéshús a februári jelentős árcsökkenést követően újra drágulhat és a nyár végéig megmaradhat a trend. Éder Tamás szerint a most felfüggesztett export jogú feldolgozók akkor kerülnének különösen hátrányos helyzetbe, ha Moszkva feloldaná az általános orosz importtilalmat, de a kérdéses magyar cégek továbbra is tiltólistán maradnának.

Az orosz hatóságok a márciusban végzett vizsgálat részletes eredményéről már tájékoztatták a magyar felet, azonban az exporttilalom feloldásáról egyelőre nincs hír.