Alkotmánybíróság;takarékszövetkezetek;

- Az Ab tárgyal a takarékokról

Az Alkotmánybíróság (Ab) mai teljes ülésén ismét napirendre tűzi a takarékszövetkezetek erőszakos, alaptörvény-ellenesnek látszó integrációját kifogásoló bírói beadványt. A Veszprémi Törvényszék Cégbírósága egyedi normakontrollt kérő beadványa még tavaly november 12-én érkezett az Ab-hez.

Az indítványozó Szentgyörgyi-Biró Enikő bíró a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló tavalyi törvény, valamint a hitelintézeti törvény egyes rendelkezései alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kéri a taláros testülettől.

Beadványában a cégbíró előadja, hogy sérti az alaptörvényben lefektetett egyesülési jogot, hogy bár az integrációs törvény rögzíti a kilépés jogát, egy másik bekezdés a hitelintézet működési engedélye fenntartásának feltételéül az integrációs szervezeti tagságot írja elő.

Emellett az integrációs törvény egy másik bekezdése a működési engedély kiadásának feltételéül szabja többek között, hogy a takarékszövetkezet nyilatkozzon csatlakozási szándékáról, az integrációs szervezet pedig igazolja vissza azt.

A beadvány szerint ugyanezen okok alapján alaptörvény-ellenes a hitelintézeti törvény egy passzusa. Ugyanis a tulajdonhoz való - alaptörvényben biztosított - jogot és a vállalkozás szabadságát sérti az integrációs szervezet és a Takarékbank Zrt. integrációs törvényben lefektetett működési modellje.

Indoklásában a veszprémi törvényszék bírója kifejti továbbá, hogy a szövetkezeti hitelintézetek működésének az integrációs, illetve a hitelintézeti törvényben foglalt szabályozása sértheti az a takarékszövetkezetek és tulajdonosaik egyesüléshez és a tulajdonhoz való jogát.

Az indítványozó bíró álláspontja szerint a diszkrimináció tilalmába ütközik, hogy tulajdonszerzési korlátozást csak bizonyos tagokkal szemben ír elő a hitelintézeti törvény, illetve a tagdíjfizetés alól egy tagot felment az integrációs törvény.

Emellett a kérelmező veszprémi bíró szerint a jogbiztonság követelményével ellentétes az önrendelkezési joggal bíró szervezetek működésének túlszabályozása.

Mint ismert, a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvény alkotmányellenességének megállapításával kapcsolatban a veszprémi cégbírósági beadvány mellett még két beadvány szerepel a taláros testület előtt. Az egyik a 104 takarékszövetkezet érdekeit képviselő Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) múlt év júliusi beadványa, amelyet már 2014. május 5-én elkezdett tárgyalni az Ab.

Ezzel szorosan összefügg a Fővárosi Törvényszék kérelme, ami a szóban forgó 2013. júliusában hatályba lépett integrációs törvény teljes, visszamenőleges megsemmisítését, és az azt megelőző eredeti állapot visszaállítását kéri. Ezt Bene Lajos bíró 2014. április 19-i Főváros Törvényszéki végzésében fogalmazta meg.

A Takarékbank a jövő héten csütörtökön rendkívüli közgyűlést tart, amelyen a bank többségi tulajdonának eladásához/átjátszásához szükséges módosításokról is dönthetnek. Így az Ab álláspontja - ha megszületik - meghatározó lehet, hogy a takarékszövetkezeteknek marad-e esélyük "visszavenni" a valamikor többségi tulajdonukban lévő Takarékbankot.

A Fővárosi Törvényszék megszüntette az eljárást Hernádi Zsolt Mol-elnök-vezérigazgató ellen a nemzetközi kapcsolatban elkövetett hivatali vesztegetés bűntette miatt indított büntetőperben tegnap első fokon. Emellett a jelentős kárt okozó csalás és a különösen jelentős vagyoni hátrány okozása miatti vád alól felmentette.