A 10 és 14 év közötti gyerekek ötöde energiaitalt iszik reggelire - derült ki az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) felméréséből. Dr. Martos Éva, az OÉTI főigazgató főorvosa korábban úgy nyilatkozott: a népegészségügyi intézetek 2011 óta gyűjtik az energiaital-fogyasztással kapcsolatos adatokat - ezek alapján minden másnap történik valami, ami orvosi ellátást igényel.
A problémák több mint 70 százalékában fiatalkorúakról van szó, sőt, akadt már nyolc évesnél fiatalabb páciens is. Az egyik legnagyobb gond, hogy a különböző márkájú és összetételű italokhoz a gyerekek tulajdonképpen bárhol, olcsón hozzáférhetnek.
Jelenleg semmilyen korlátozás, jogszabály vagy élelmiszerkönyvi előírás nincs az energiaitalok összetételére vonatkozóan, a gyártóknak csupán egyetlen kötelességük van: amennyiben a termék koffeintartalma meghaladja a literenkénti 150 mg-t, a "Magas koffeintartalom" címkét kell feltüntetni a dobozon.
Az adózás elkerülése érdekében a gyártók gyakran "trükköznek" termékeik összetételével, megfelelő szabályozás híján abba tulajdonképpen bármi belekerülhet. A népegészségügyi termékadóról - közismertebb nevén chipsadó - szóló törvény szerint azok az energiaitalok váltak adókötelessé, amelyek hozzáadott koffeintartalma meghaladta a 10 mg koffein/ 100 ml mennyiséget.
A törvény hatályba lépését követően a gyártók elhagyták a hozzáadott koffeint, és természetes koffeintartalmú növényi kivonatokkal dúsították termékeiket - ami miatt meg kellett változtatni a törvényben az "energiaital" meghatározást.
Ezt követően az adókötelezettséget a metilxantin és a taurin meghatározott szint feletti együttes jelenléte alapján állapították meg, a gyártók azonban kivették a taurint az összetevők közül, így ismét lerázhatták magukról a chipsadó terhét - világít rá a Pénzcentrum.hu.
Dr. Zacher Gábor toxikológus a Népszava megkeresésére elmondta: nem látja értelmét, hogy korlátozzák vagy betiltsák a fiatalkorúak energiaital-fogyasztását. "Ezek mind hangzatos szavak, azonban nem fogják meghozni a várt eredményt, a tinédzserek mindig tudni fogják, hol szerezhetik be ezeket az italokat".
A toxikológus szerint figyelembe kell venni, hogy az illető mennyit fogyaszt ezekből. "Aki ész nélkül használja, könnyen kórházba kerülhet. Egy doboztól nem lehet baja, öt doboztól viszont már igen", sőt, a szakember szerint az orvosi ellátást igénylő esetekben a fiatalok gyakran alkohollal vagy más tudatmódosító szerekkel együtt fogyasztották az energiaitalokat, és ezért kerültek kórházba.
A felelősség a fiataloké is: tudniuk kell, hol van az a határ, amit már nem szabad átlépniük. "Tizennégy éves kor alatt azonban senkinek nem javasoljuk energiaitalok fogyasztását" - figyelmeztet a toxikológus.
Bár Szócska Miklós államtitkár szerint a fiatalkorúak energiaital-fogyasztásának korlátozása nincs napirenden, jelenleg azon toxikológiai vizsgálatok kiértékelése zajlik, amelyeket rosszullétek miatt jelentettek, valamint elemzik chipsadó hatását, és az uniós országok szabályozásának összehasonlító elemzése is folyik.
Ugyanakkor kiemelte, hogy a közoktatási intézményekben a népegészségügyi termékadó hatálya alá tartozó italokat nem lehet árusítani - ha ilyet találnak, az intézmény büntetésre számíthat.
Az egyes gyártók "trükközései" azonban kijátszhatják a törvényt: igaz, hogy ma már egyre kevesebb iskolában lehet kapni ilyen italokat, egy 2013-as felmérés szerint azonban minden tizedik iskolabüfében találtak energiaitalt.