Dél-Korea;kompbaleset;Ju Bjung Un;Chonghaejin Marine társaság;Evangélikus Baptista Egyház;

2014-05-28 07:31:00

Kompbaleset: hajsza a tulajdonos után

Dél-Korea 50 ezer dolláros - 11,1 millió forintos - nyomravezetői díjat ajánlott fel annak, aki információval segíti az áprilisban elsüllyedt Sewol komphajó eltűnt tulajdonosának felkutatását.

Ju Bjung Un és fia eltűnése közfelháborodást váltott ki a távol-keleti országban. A férfi tagja egy olyan egyháznak, amelyet bírálói szektának tartanak és tömeges öngyilkosságokhoz kötnek.

Korábban azt hitték, hogy a 73 éves hajtótulajdonos az egyház egyik, Szöulhoz közeli birtokán bujkál, a rendőrség ki is vonult a helyszínre, a szektahívek százai azonban az útját állták.

A hatóságokat végül beengedték a birtokra, a férfit azonban nem találták meg. Többen úgy gondolják, hogy Ju az egyik szektatag otthonában húzta meg magát. A rendőrség a hajó tulajdonosára 50 ezer dolláros (11,1 millió forintos), fiára pedig 30 ezer dolláros (6,7 millió forintos) nyomravezetői díjat tűzött ki.

Ju ellen adóelkerülés, sikkasztás és gondatlanság vádjával indítottak eljárást. Az ügyészség szerint azért történhetett meg a több mint 300 utas halálával járó kompkatasztrófa, mert a hajót üzemeltető Chonghaejin Marine társaság jogtalanul a gyanúsított családjának juttatta a nyereség túlnyomó részét, és így nem jutott elég pénz a megfelelő biztonsági berendezésekre és személyzetre.

A vállalat vezérigazgatóját és négy középvezetőjét már őrizetbe vették, amiért a hajó túl volt terhelve rakománnyal. 

A dél-koreai rendőrség bejelentette, hogy hajszát indított Ju után, amelynek keretében létrehoztak egy csapatot mintegy százötven tapasztalt nyomozó és rendőrtiszt részvételével, valamint Jut és fiát ábrázoló fényképek tízezreit ragasztották ki országszerte.

A férfi állítólag az Evangélikus Baptista Egyház vezetője, a bírálók szerint a közösségben Mózes néven szólítják. Az egyház tagjai ezt tagadják. Állításuk szerint a hajótulajdonos nem a vezetője, csupán az egyik befolyásos tagja a szervezetnek.

1987-ban a szekta egyik frakciójának harminckét tagja öngyilkosságot követett el a főváros közelében. Az esettel kapcsolatban Ju ellen is nyomozást indítottak, mivel a halottak közül többen az ő számlájára utaltak különféle pénzösszegeket.

Végül bizonyíték hiányában felmentették. Egy másik ügyben azonban elítélték, amiért az egyház tagjaitól gyűjtött adományokat a vállalkozásaiba forgatta.