Pintér Attila;Magyar Labdarúgó Szövetség;Kovács Ferenc;Újpest FC Kft;utánpótlásképzés;

2014-05-29 07:55:00

Nem lesz 18 csapatos az NB I.

A létszámemelés ötletét gyorsan elvetette a grémium - értesült lapunk a Magyar Labdarúgó Szövetség keddi elnökségi ülésén történtekről. A délután négy órakor kezdődött összejövetel végül nem azért zajlott estébe nyúlóan, mert a testület az NB I. 18 csapatosra bővítésének kérdését vitatta hosszasan, hanem mert nagy horderejű témákról volt szó. Az utánpótlásképzés megújítására létrehozott ad hoc bizottság például most számolt be arról a munkáról és kidolgozott koncepciójáról, amely talán tényleg képes lesz fejlődési pályára állítani a magyar labdarúgást.

A napirenden szereplő témák közül a legrövidebb időt éppen a létszámemelésre szánta az elnökség - tudta meg lapunk. Az MLSZ vezető testülete keddi ülésén gyorsan elvetette az NB I-es bizottság azon kezdeményezését, miszerint az idén ne legyen kieső.

Kilenc élvonalbeli klub azzal az indokkal szerette volna ezt elérni, hogy az Újpest jogosulatlan előnyhöz jutott, amikor a csapatát üzemeltető gazdasági társaság (az Újpest FC Kft.) a csőd elől menekülve az első osztályra érvényes licencjogát egy makulátlan kft-be (Újpest 1885 Futball Kft) átmentette.

Az ügylet jogi kérdések sorát vetette fel, technikai problémákat generált (a 15-ként kiesett Mezőkövesd azzal érvelt, hogy a lila-fehérek jó néhány játékosa a 2013/2014-es kiírás során három csapatban is pályára lépett, noha a FIFA rendelkezése szerint egy szezonban legföljebb kettőben tehette volna). Az elnökség mégis határozottan söpörte félre az elképzelést. 

Ha volt a fölvetésben ráció, ha nem, az MLSZ józan belátása szerint cselekedett, sőt, a grémium álláspontja szerint éppen hogy a létszámcsökkentés irányában kellene haladni, mivel "a magyar labdarúgás gazdasági ereje jelenleg nem bír el fenntartható módon 16 élvonalbeli csapatnál többet.

Kisebb létszámú bajnokság esetén, kevesebb felé oszlanának a bevételek is, ami nemzetközi szinten növelheti az élcsapatok versenyképességét" - olvasható az eseményről készült beszámolóban a szövetség honlapján.

Az összejövetelen Pintér Attila szövetségi kapitány beszámolt a finnek (1-2) és a dánok (2-2) elleni találkozón szerzett tapasztalatairól, bár eget rengető megállapításokat nem tett, ellenben szokás szerint felhívta a figyelmet az összefogás szükségességére, illetőleg az összetartások folytatására.

Elmondta, az eddigi munka - a nehézségek ellenére - hasznosnak bizonyult, továbbá arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos a kluboknál zajló minőségi szakmai munka.

Utóbbi megállapításnak már csak azért is fontos jelentősége van, mert a trénernek be kellene látnia, hiába engednék el a klubok legjobbjaikat akár hét napból hétszer Pintérhez, mivel a nemzetközi porondhoz nem elég képzettek és felkészültek. Felnőtt korban pótolni mindazt, ami gyerekként kimaradt nekik: nem lehet.

Emiatt volt rendkívül fontos Kovács Ferenc felszólalása. Az utánpótlásképzés megújítására létrehozott ad hoc bizottság elnöke beszámolt az általa vezetett szakértői gárda munkájáról. A problémákat 12 témakörben határozták, de nem csupán feltérképezték a bajokat, javaslatokkal is éltek.

Az átfogó, roppant vaskos dokumentumban szereplő elképzelés megvalósítása, véghezvitele végett az elnökség operatív feladattervet fogadott el.

"Ezek alapján a következő egy évben kell kialakítani az utánpótlás szervezeti, infrastrukturális, minőségbiztosítási rendszerének felépítését, a teljesítményorientált finanszírozási hátterét, valamint a minden korosztályra és játékpozícióra specifikált képzési programot és az ezeket támogató szakmai kézikönyvek sorozatát" - írja honlapján a szövetség.

Az ad hoc bizottság megállapításai, összhangban a honi akadémiák működését kielemző Double Pass nevű belga cég megállapításaival, illetve a Szalai László vezette edzőképzés fejlesztésének irányaival egységes, komplex utánpótlás-nevelési koncepció megalkotása lesz a célja.

Az MLSZ további részleteket nem árult el az elképzelésekről, ám úgy tudjuk, az elnökség tagjaiban is azt az érzetet keltette a munka, hogy ha az abban leírtakat sikerülne megvalósítani, akkor a magyar labdarúgás végre valóban fejlődési pályára állhatna.