pályázat;Bitay Márton Örs;kishantosi ökogazdaság;

2014-05-31 07:29:00

Folytatódik a kishantosiak persorozata

Egymásnak is ellentmondó ítéletek születtek a kishantosi ökogazdaság és a pályázat nyertesei közötti birtokvédelmi perekben. Május 28-án a Székesfehérvári Járásbíróság első fokon a kishantosiak birtokvédelmi kérelmét elutasította, ezzel szemben a pályázatnyertes építési vállalkozó, Vizy Dániel Mező Vidék Bt-je kapott birtolkvédelmet. A bíró arra hivatkozott, hogy csak a szerződés, a jogcím számít, és a nyertes nevére van bejegyezve a terület. A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. hiába érvelt a szabálytalan átadás-átvétellel, illetve az elszámolás hiányával.

Május 29-én két újabb tárgyalást tartottak a Székesfehérvári Járásbíróságon. A Szőnyegi Tamás kontra kishantosiak, illetve az ökogazdaság egyik vezetőjére és a . A Szőnyegi ügyben a jövő hét csütörtökön hoz első fokú ítéletet a bíróság, Szabó esetében elhalasztották a tárgyalást. Áprilisban három tárgyaláson két esetben a nonprofit kft. javára döntött első fokon a bíróság. Egy esetben pedig a tanú távolléte miatt elhalasztották a tárgyalást.

Helyes és jogos döntésnek nevezte Bitay Márton Örs, a Vidékfejkesztési Minisztérium (VM) állami földekért felelős államtitkára a Székesfehérvári Járásbíróságnak azt a döntését, amelyben a salgótarjáni építési vállalkozó javára döntött első fokon az ökögazdasággal szemben a birtokvédelmi perben. Az államtitkár megfogalmazásában a Kishantos kontra állam perben az utóbbinak volt igaza. Az állam valószínűleg úgy kerülhetett az eljárásba, hogy a VM elégedetlen volt a korábbi két elsőfokú ítélettel, amelyben a földbérletpályázat nyerteseit és a biogazdaságot is eltiltották a terület művelésétől, ezért az államtitkár egy ügyvédet bízott meg a Vizy Dániel és a Kishantos közötti birtokvédelmi eljárásban most már az állam, mint a föld tulajdonosának képviselőjeként.

Bitay az első fokú határozatból azt szűrte le, hogy a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft.-nek nincs semmi keresnivalója az addig általa művelt területen. Az államtitkár hangsúlyozta, óriási türelem kellett a kishantosi ügyhöz, de szerinte megérte, mert az ítélet szerint a kft.-nek nincs joga a föld használatához. Még fontosabbnak nevezte, hogy a kishantosiakat eltiltotta a terület zavarásától, s így "talán nem kell biztonsági szolgálatot bérelnünk 1200 forint per óra per fő költséggel, hogy ezt a területet a jogos bérlők használhassák, hogy a rosszhiszemű bérlő ne tudja őket elkergetni, illetve bitorolni ezt az állami földet".

Bitay közölte, már felkért egy ügyvédi irodát, hogy vizsgálják meg a kishantosiak által szerinte okozott vagyoni és nem vagyoni kárt, mint például a vita miatt kiesett bérleti díjak. Az államtitkár arra biztatta az új bérlőket, folytassák a munkát az ökogazdálkodás jegyében. Bitay azt a sejtését hangoztatta, hogy Rodics Katalin, a Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet egyik magyarországi vezetője személyes sértettsége miatt állt ki az aktivistáival a kishantosiak mellett, mert Ángyán József távozását követően eltávolították a tárcától. Ezt követően a kishantosiakat többször is hazugsággal vádolta meg az államtitkár, aki a betárcsázott vetés miatt a biogazdaságot ért kárt is tagadta.

Bitay közölte, ha a Greenpeace aktivistái továbbra is "zavarják" az új bérlőket, a szaktárca kénytelen lesz ismét biztonsági embereket fogadni, és megfontolják a költségek miatt kártérítési per indítását a szervezet ellen.