kormány;Heti Válasz;KEHI;Norvég Civil Alap;

2014-05-31 07:23:00

Boszorkányüldözés a civileknél

Előállt a listával a kormány, hogy mely civil szervezetek, a Norvég Civil Alap keretéből osztott támogatása szúrja a szemét: ugyanezt a listát tavaly augusztusban már közölte a Heti Válasz, ám akkor még Soros-kompatibilis szervezeteknek nevezték őket. A Miniszterelnökség a 444.hu-nak küldte el azon civil szervezeteknek a listáját, amelyek miatt a Norvég Civil Alap forráselosztásának újratárgyalását követelik.

Ez a lista a fejlécet kivéve szóról szóra egyezik azzal, amelyet tavaly augusztusban közölt a Heti Válasz. A lap akkor arról számolt be, hogy az elmúlt hónapban odaítélt 3,5 millió euró csaknem harmada Soros-barát civil szervezetekhez vándorolt. A lap úgy fogalmazott: "a norvég nagykövetség felügyeli ugyan a magyarországi pénzosztást, a támogatások elbírálásáért a szintén Soros-függő Ökotárs Alapítvány, illetve az általuk vezetett konzorcium felel (benne a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvánnyal, az Autonómia Alapítvánnyal és a Kárpátok Alapítvánnyal)." Hogy pontosan miért állnak közel Soros Györgyhöz ezek a civil szervezetek, az nem derült ki.

A Miniszterelnökség immár másodszor jelentette be, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) fogja kivizsgálni a Norvég Civil Alap elosztásának hazai rendszerét, és a pályázatokat kezelő civil szervezetet. Az Ökotárs Alapítvány azonban korábban közölte: nem járul hozzá a Kehi vizsgálatához, ugyanis a programért közvetlenül a Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) felel. Emellett a Kehi szorosan értelmezett feladatai közé nem is sorolható, hogy egy civil alapítványt vizsgáljon, hiszen az állami pénzek felhasználását ellenőrizheti csak. A Kehi a VS.hu-nak úgy nyilatkozott, ha az Ökotárs nem tesz eleget az adatszolgáltatási kötelezettségének, akkor az államháztartási törvény szabályai szerint egyrészt eljárási bírsággal sújthatják a szervezetet, másrészt kezdeményezhetik az adóhatóságnál az alapítvány adószámának felfüggesztését.

A kormánynak nem tetsző civilszervezetek és támogatásuk összege (euró)
Krétakör Alapítvány 119 945
K-Monitor Közhasznú Egyesület 119 756
Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület 118 281
Demokratikus Ifjúságért Alapítvány 117 975
Transparency International Magyarország Alapítvány 110 122
Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség 108 446
Társaság a Szabadságjogokért 107 130
Asimov Alapítvány 105 897
Roma Sajtóközpont 99548
Labrisz Leszbikus Egyesület 62 436
Patriarchátust Ellenzők Társasága 9 973
Liberális Fiatalok Egyesülete 8 130
Szivárvány Misszió Alapítvány 4163
Forrás: 444.hu / Miniszterelnökség / Heti Válasz

A Norvég Alapok támogatásainak keretösszegeiről szóló szerződést már a második Orbán-kormány szignálta 2011 októberében. Az ekkor megkötött szerződések értelmében a civil szervezetek támogatása mintegy 4 milliárd forintot tesz ki. A program fő célkitűzése a civil társadalom fejlődésének elősegítése és fokozott hozzájárulás a társadalmi igazságossághoz, a demokráciához és a fenntartható fejlődéshez - derül ki az akkor kiadott sajtóközleményből. A rendelkezésre álló keret minimum 10 százalékát a gyermekek és fiatalok támogatását célzó szervezetekre vagy tevékenységekre, további 10 százalékát pedig a nemek közti esélyegyenlőség előmozdítására különítik el, legalább egyharmada pedig a kiemelt támogatási célokat kell, hogy szolgálja.

A roma népességet érintő tevékenységeknek szintén egyértelműen meg kell jelenni a program céljai között. A kormány listájában szereplő civil szervezetek ezekkel a célokkal összhangban álló munkát végeznek. A támogató országokkal arról is megegyezett a magyar kormány, hogy a program működtetésére az FMO kap megbízást, az alapot kezelő szervezetet pedig a kormánnyal egyeztetve választják ki. Vagyis a kormánnyal konzultált a brüsszeli iroda, mielőtt kiválasztotta a civil források elosztására az Ökotárs Alapítványt.