Az ötven felé közeledő Carney a másik oldalról került a szóvivői posztra: kiváló újságíró, három évig tudósította a Time magazint Moszkvából, fehérházi tudósítóként dolgozott Bill Clinton idejében, 2005 és 2008 között a Time washingtoni irodavezetője volt.
„Jó szíve van, s nagyon fog hiányozni” – mondta Obama távozó szóvivőjéről, hozzátéve: „Továbbra is számítok rá, barátként és tanácsadóként”. Carney elismerte, nem könnyű a fehérházi szóvivők élete. „Nem szerez az ember sok új barátot, de nagy élvezet része lenni az itt folyó munkának. Bármilyen kemény kérdésekkel is bombáztak, örülök, hogy itt állhattam” – mondta. Obama már az utódlásról is döntött, az eddigi helyettes szóvivő, Josh Earnest veszi át a posztot. Carney már a második Obama-kormányzat beiktatásakor jelezte, hogy előbb-utóbb távozik. Bevallotta, hogy a 24-órás állás némiképp megterhelő volt a családjának, s szeretne több időt tölteni a gyerekeivel. A távozó szóvivőt megkérdezték, hol folytatja, s erre egy megszokott formulával válaszolt: „Ezzel kapcsolatban ma nincs semmi bejelentenivalóm”.
Jay Carney a 29. fehérházi szóvivő volt, Roosevelt elnök nevezett ki először külön sajtótitkárt, a poszt sajátos intézménnyé vált, a fehérházi szóvivő akkor eredményes, ha a csapat részének tekintik, s megosztják vele a legérzékenyebb információkat is. Eddig mindössze két nő szolgált ezen a poszton, Bill Clinton második szóvivője, Dee Dee Myers és ifjabb Bush szóvivője, Dana Perino.
Josh Earnest, aki jövő hónap közepétől váltja Carneyt, Obama harmadik szóvivője lesz, az első, Robert Gibbs 2011-ben adta át a stafétabotot.