azbeszt;lakóépületek;Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége;

2014-06-01 10:55:00

Szomszédom az azbeszt - 30 ezren élnek veszélyben

Figyelmeztetést adott ki közleményében a Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége. A testület adatai szerint a magyarországi lakóépületekben, köztük számos panelházban még mindig 150-200 ezer négyzetméternyi szórt azbeszt található. A mintegy 30 ezer érintett lakó védelmében a mentesítést mihamarabb el kellene végezni. A mentesítés mintegy 20-25 milliárd forintba kerülne. 

A Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége kampányt indít, kezdeményezik valamennyi azbesztszennyeződés regisztrálását, a mentesítés biztonságos munkakörülményeinek megteremtését, a törvényi szabályozás módosítását, valamint a mentesítésben résztvevő munkaadók és munkavállalók folyamatos kötelező képzését. A kampány lényeges momentuma annak szorgalmazása, hogy legyen elismert az azbeszt okozta megbetegedés, és amennyiben ez megtörténik, a munkavállalónak járjon kártalanítás.

A szövetség közleményében emlékeztet arra: az Európai parlament tavaly márciusban - civil szervezetek kezdeményezésére - határozatot fogadott el az azbeszt elleni küzdelemről. A fejlett európai országok szakmai szervezetei 2023-ig szeretnék azbesztmentessé tenni a kontinenst, mivel évi 20-30 ezerre tehető az azbesztszennyeződéstől elhunytak száma. Magyarország az unióban közepesen szennyezett területnek minősül.

Az azbeszt a természetben előforduló szálas szerkezetű ásvány. Nagy szakítószilárdságú, hőnek és a legtöbb vegyi anyagnak ellenáll. Molekulaszerkezete szilícium-oxidból, vasból, magnéziumból, kálciumból, nátriumból és egyéb vegyületekből tevődik össze. Az azbeszttartalmú termékek többségét hő- és hangszigetelésre, tűzálló anyagként használták, illetve tartalmazhatják azbesztcement palatetők épületeken, szigetelések, csomagolások, ipari tömítések, valamint fékbetétek és kuplungtárcsák járművekben. A hosszan tartó azbeszt kitettség növeli a tüdőbetegségek kialakulásának kockázatát. (Ezt a kockázatot  a dohányzás súlyosbítja)  A betegségek tünetei akár évekkel, évtizedekkel később is jelentkezhetnek, rendszerint akkor már gyógyíthatatlan betegség formájában. Gyakori például a tüdő- és a gégerák.  Az azbeszt veszélyessége a fajtájától is függ.

A 70-es évektől az építőiparban - előírásszerűen - használták tűzvédelemre a szórt azbesztet. A beépített mennyiség 400-450 ezer négyzetméterre tehető, ennek közel fele került panel lakóépületekbe - áll a Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége közleményében. A szövetség a közeljövőben kerekasztal-megbeszélést kezdeményez az érintett hatóságokkal.