Az elmúlt tíz évben óriási fejlődésen ment keresztül a gyermektáboroztatás: a klasszikus táborok mellett néhány éve megjelentek a tematikus táborok, amelyek egy konkrét téma köré épülnek - ilyenek az idegen nyelvi-, a kaland-, a "fantasy"-,a tánc- és horgásztáborok - nyilatkozta Tóth Béla, a taborfigyelő.hu ügyvezetője. Mindemellett az utóbbi időben elterjedtek az olyan "vegyes vágott" táborok is, amelyek keretein belül az eredeti főtéma mellett a gyermek más elfoglaltságot is választhat, jellemző például a sport és az idegen nyelv mint a témák kombinációi.
Tóth Béla szerint az ilyen táborok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, elterjedésük legfőbb oka azonban, hogy a táborvezetők felismerték: az árakban már nem tudnak egymással versenyezni, így minél sokszínűbb programokkal igyekeznek felhívni a gyermekek - és szüleik - figyelmét. Éppen ezért mind a táboroknak mind pedig a táboroztatóknak meg kell felelniük bizonyos követelményeknek, a minőségi programok összeállítása mellett az is fontos tényező, hogy az adott tábor jogilag is legálisan működő legyen, és lehetőség szerint a felügyelők is rendelkezzenek táborszervezési tapasztalatokkal.
Ugyanakkor Tóth Béla szerint nincs hivatalos előírás sem a táboroztatók számával, sem végzettségükkel kapcsolatban - az sem szükségszerű, hogy pedagógus végzettségűek legyenek. "A táborok esetében nincs szektorspeciális minőségbiztosítás, de erre a táboroztató részéről sem forrás, a szülők részéről pedig igény sincsen. Jelenleg egy vállalkozói igazolvánnyal vagy adószámmal bárki szervezhet tábort" - világít rá a szakember.
A taborfigyelo.hu oldalon több mint 30 különböző kategóriát különítettek el, amelyeken belül mintegy 500 tábor közül választhatnak az érdeklődők. A kínálat a témák mellett az árak tekintetében is igen sokszínű: a napközis táborokra - ahova a szülők reggel elviszik a gyereket, este pedig érte mennek - átlagosan 18 000 forintot, "ott alvós" táboroknál esetében az összeg 30 000 forint körül mozog. Tóth Béla szerint a típusok árait tekintve 2013-hoz képest csökkenés tapasztalható: egy évvel korábban a napközis táborok átlagosan 26 500 forinttal, az ott alvós típusok 32 650 forinttal csapolták meg a szülők pénztárcáját. "A szórás azonban óriási" - hangsúlyozta Tóth Béla -, "portálunkon jelenleg van napközis és ott alvós tábor 10 000 forinttól, de van 150 000 forintos külföldi táborunk is".
Azok a szülők, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy gyermekeiket több hetes kalandtáborokba küldjék, még mindig választhatják a helyi önkormányzatok által szervezett iskolai napközis táborokat. Egy korábbi cikkünkben azonban rávilágítottunk, hogy még mindig nagy a zűrzavar a Klik és az önkormányzatok közti feladatmegosztás tekintetében: a Kéil szerint nekik nem feladatuk a napközis táborok szervezése, a gyermekek napközbeni felügyeletének megoldása az önkormányzatok dolga. A napközis táborokat felügyelő pedagógusok pedig a feladatot csak saját nyári szabadságuk terhére vagy csak túlórában vállalhatják el - a túlórákra, sőt, gyakran a gyerekeknek való programok szervezésére sincs forrás.
A Pécsi Újságnak Fekete Mária, a Pedagógus Szakszervezet (PSZ) területi vezetője azonban úgy nyilatkozott: "ez az egyik olyan terület, ahol tisztázódnak a szerepek", a feladatkörök jól elkülönülnek, ráadásul a pedagógusok is heti bruttó 40 ezer forintot kapnak munkájukért - de saját élelmezésüket is "ebből kell megoldaniuk".
A Népszava megkeresésére Galló Istvánné, a PSZ elnöke elmondta: a szerepek világosak, a gyerekek nyári felügyeletének megszervezése az önkormányzatokat terheli. "Most a pedagógus nem az önkormányzat alkalmazottja, ezért az önkormányzatok megbízási munkaszerződés megkötésével alkalmazhatnak pedagógusokat a napközis táborok felügyeletére" - mondta Galló Istvánné, hangsúlyozva: a szerződtetett pedagógusok mindig kapnak fizetést, nem dolgozhatnak feketén.
A bérek azonban az önkormányzat anyagi lehetőségeitől függnek, hiszen az önkormányzatoknak a programokhoz szükséges "tárgyi feltételeket" is biztosítaniuk kell, "ezek költségei is benne vannak a táborokra szánt összegben, nem csupán a pedagógusok fizetése". A PSZ elnöke azt is kiemelte, hogy a tanárok saját maguk döntenek arról, saját szabadságuk terhére vállalnak-e nyári munkát, elfogadják-e a megbízási szerződés feltételeit.
Idén öt pályázatot adott be az alapítvány a Nemzeti Tehetség Program kiírásaira, de egyiket sem tartották méltónak a támogatásra. A tábor - június 23–28. között - költsége két millió forint, eddig a felét sikerült összegyűjteni. Várnak minden olyan támogatást/támogatót, aki segíteni tud: útiköltségre, ,,táborba való" élelmiszerre (gyümölcs, ásványvíz...) és olyan programokra gyűjtenek, amelyek gazdagíthatják a táborban töltött hat napot.
Számlaszám: Raiffeisen Banknál vezetett 12010501-01072910-00100009 (megjegyzésbe: TÁBOR)
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint azonban a nyári táborok kérdése "évtizedek óta akut probléma a közoktatásban". A pedagógusok természetesen nyári szabadságuk terhére végzik ezt a munkát, "megalázóan alacsony bérekért" - de az is előfordul, hogy ingyen. A bérekből - ha fizetnek - "természetesen" levonják az étkezés, ott alvós tábor esetén a mosatás díját is: mindezért napi 24 órás szolgálat "dukál" - nyilatkozta lapunknak a PDSZ elnöke, hozzátéve: "A táboroztatás kérdésének megoldása - úgy tűnik - idén sem megoldott, de nem tűr további halasztást!"