veszteség;E.ON;rezsicsökkentés;

- Gigaveszteség az E.ON-nál

A rezsicsökkentés betett az energetikai óriás magyar részlegének - tudható meg a nol.hu cikkéből.

Tavalyelőtti, közel négymilliárd forintos vesztesége után a múlt évben már több mint 21 milliárdot bukott az erőműveket, valamint áram- és gázszolgáltatókat üzemeltető E.ON Hungária - derül ki a tavalyi pénzügyeiről most először nyilatkozó, német hátterű energetikai csoport cégbírósághoz leadott kimutatásából.

Osztalékot - korábbi saját, illetve más külföldi energiatársaságok szokásától eltérően - most nem fizetnek. Lakossági gáz- és áramértékesítő cégük - a csoporton belül - viszonylagosan javított: miközben árbevétele - nem függetlenül a rezsicsökkentéstől - 522 milliárdról 485 milliárdra esett, vesztesége 15,5 milliárdtól 1,6 milliárdra mérséklődött. Áramszolgáltató cégeik ismét hoztak a konyhára: a magyar holding az észak-dunántúlitól 4,1, a közép-dunántúlitól 3,5, a tiszántúlitól 2,9 milliárd osztalékot kapott.

A németek tavaly eladták hazai gáztárolóikat és gáznagykereskedőjüket az állami MVM-nek, gazdaságtalanság miatt bezárták az újonnan épített nyíregyházi és debreceni erőművet és hírek szerint a gönyűi egységük is szinte áll. Jelenleg tárgyalásokat folytatnak az MVM-mel lakossági szolgáltatójuk, valamint a fogyasztókat ellátó gázhálózat eladásáról.

Más-más években, de az utóbbi idők során szinte az összes külföldi energiacsoport élt azzal az üzletileg nem túl elegáns, kormánykörökben is nagy felzúdulást keltő lépéssel, hogy veszteséges cégeikből a látszólagos tartalékok terhére pénzt vontak ki. 2011-ben az Égáz-Dégázt működtető francia GDF Suez vett fel a hatmilliárdos veszteség dacára 11,7 milliárdot - írja a nol.

Az ukrajnai válság és az uniós piaci előírások orosz elutasítása miatt megakadtak az Európai Bizottság és Oroszország közötti tárgyalások a Déli Áramlat földgázvezetékről – mondta egy vasárnapi német lapinterjúban a bizottság energiaügyekért felelős tagja.