Magyar Bírói Egyesület;cigányozás;gyulai bírónő;

2014-06-02 14:57:00

Magyar Bírói Egyesület: etikátlanul járt el a gyulai bírónő

Etikátlanul járt el a "cigányságot, mint munkakerülő életformát" emlegető gyulai bírónő az Országos Bírói Etikai Tanács állásfoglalása szerint, amely a Magyar Bírói Egyesület honlapján olvasható.

Az etikai eljárást néhány hete Makai Lajos, az egyesület elnöke kezdeményezte azért, mert Mucsi Erika, a Gyulai Törvényszék bírája márciusban a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület feloszlatására irányuló keresetet elutasító határozatának indoklásában azt fejtegette: 

"a cigányság, mint kategória nem elsődlegesen faji alapon értelmezhető és értelmezendő, hanem az ekként jelzett életformát követő, faji hovatartozástól függetlenül a lakosságnak egy elkülönült, a többségi társadalom hagyományos értékeit és a már hivatkozott jogszabályok által is védett értékeket semmibe vevő csoportjaként, akik egy bizonyos munkakerülő életforma, a magántulajdont, együttélési normákat nem tisztelő erkölcsi felfogás követői."

Az etikai tanács napokban meghozott állásfoglalása szerint a gyulai bírónő megsértette a bírák etikai kódexének előítélet-mentes, pártatlan és a pártatlanság látszatát is fenntartó eljárásra vonatozó követelményét. Kimondták azt is, hogy etikátlan, ha a bíró az ítéletében a saját véleményét, értékítéletét fejtegeti.

A teljes indokolás itt olvasható: Etikátlanul....

"Kis tízparancsolat" lesz a bírói etikai kódex
Várhatóan még ebben az évben elfogadják az új bírói etikai kódexet, amely egyfajta "kis tízparancsolat" lesz: rögzíti, mit szabad és mit nem szabad a bírónak - mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke hétfőn Debrecenben.
Handó Tünde az Országos Bírói Tanácsnak (OBT) a Debreceni Ítélőtáblán tartott üléséhez kapcsolódó sajtótájékoztatón az MTI érdeklődésére hozzátette: ő maga nem tartaná helyesnek, ha a bírák esetében az ítélet tartalma, az indoklás, a konkrét eljárás fegyelmi alapjául szolgálhatna. Ugyanakkor a bíró az ítéletkor a személyes véleményének nem adhat hangot, és "az előítélet-mentességet írásban és szóban is meg kell jeleníteni" - jegyezte meg. Handó Tünde megjegyezte: szeretné, ha a kódex elfogadása után továbbra is egyfajta "vének tanácsaként" támaszkodhatnának a bírói egyesület etikai tanácsára.