Kína;ellenzékiek;Tienanmen tér;

2014-06-03 18:41:00

Cenzúrázták Kínában a Google-t és az on-line történelemkönyveket

A Google valamennyi nemzetközi verzióját blokkolták Kínában egy nappal a Tienanmen-téri vérengzés 25 évfordulója előtt.

A pekingi hatóságok a vérbe fojtott nagy diáktüntetések emléknapja előtt mindent elkövetnek, hogy az ellenzékiek ne tudják még az internet segítségével sem egyesíteni erőiket, és hangot adni tiltakozásuknak. Az 1989. június 4-i Tienanmen-téri tüntetés leverésének körülményei, az áldozataik száma még ma sem tisztázott.

Ugyancsak hozzáférhetetlenné tették a biztonsági szervek a külföldi portálokat és a hazai közösségi oldalakat is. Mint azt tavaly a Harvard egyetem tanulmányaiból kiderült, Kínában olyan ellenőrző rendszert alakítottak ki, amely kevesebb mint 24 óra alatt hozzáférhetetlenné tud tenni egy nemkívánatos tartalmat. A legnagyobb figyelem a biztonsági szervek részéről a Tienanmen-tér, a tibeti autonómia, valamint az ujgur-felkelés témáit kíséri. Ezek a kínai tömegtájékoztatásban a mai napig tabunak számítanak. Természetesen hozzáférhetetlenné váltak azok a történelemkönyvek is, amelyek az eseményeket tárgyilagosan igyekszek megmagyarázni.

A figyelem kiterjed az egyre népszerűbb Twitterre is. A kínai legfelsőbb bíróság olyan törvényt is hozott,  amelynek értelmében bűncselekményt követnek el azok, akik „megalapozatlan, vagy rágalmazó” üzenetet tesznek közzé és azt legalább 5000-en látták, vagy pedig 500-szor osztották meg.