Az NGM közölte: az ajánlások közül nem ért egyet az adórendszert érintő kritikákkal és ajánlásokkal. Emlékezetes: az EB többek között az alacsonyabb jövedelműek adóterheinek csökkentését tanácsolta. Hangsúlyozták, hogy az adórendszer átalakítása, a foglalkoztatáshoz kapcsolódó közterhek mérséklése és a kisvállalkozások adóterheinek csökkentése, egyszerűsítése fontos szerepet játszott abban a növekedési, beruházási és foglalkoztatási fordulatban, amelyet immár a statisztikai adatok is egyértelműen visszaigazolnak. Nem értenek egyet továbbá a rezsicsökkentéssel kapcsolatban megfogalmazott kritikával sem, hiszen a csökkenő hatósági energiaárak nemcsak a háztartások jövedelmi pozícióját javítják, hanem a hazai vállalkozások versenyképességét is.
"Anna most kapta ezt a zenélő biciklit, a szülei a rezsicsökkentés révén tudták előteremteni rá a pénzt" - ezzel a mondattal kezdte a köztelevízió az Európai Bizottság idei országspecifikus ajánlásairól szóló riportját. Anna anyukája beszámol róla, hogy a család 30 ezer forintot spórolt tavaly a rezsicsökkentéssel, ezért többet tudnak költeni a gyerekre. "Az Európai Bizottság most azt javasolja Magyarországnak, hogy vizsgálja meg a rezsicsökkentés hatását. Brüsszelben ugyanis úgy látják, hogy emiatt romlott a szolgáltatók versenyképessége" - mondja a riporter, egyenesen azt a rémképet idézve fel a nézőben, hogy az Európai Bizottság célja, hogy elvegye Anna zenélő biciklijét. Az országspecifikus ajánlások közül emellett még a bankadó kivezetését említi meg a híradó tudósítása. Nagyvonalúan "kifelejti" például azt, hogy Brüsszel azt is tanácsolja, hogy csökkentsék az alacsonyabb jövedelműek fizetésének adóterhelését, hosszabbítsa meg a kormány a munkanélküli segély időtartamát, és hajtson végre egy programot a szegénység csökkentésére. Arról nem is beszélve, hogy az EB nem azt mondja, hogy a szolgáltatók versenyképességére negatívan hat a rezsicsökkentés, hanem azt, hogy az árcsökkentések és a különadók hatására a cégek szolgáltatási minőségét javító beruházásai nem térülnek meg, ezért legközelebb már nem erre költi a befektetni való pénzét, vagyis romlani fog a szolgáltatás minősége.
A kormány nevében az országspecifikus ajánlásokra tegnap reagált Németh Szilárd rezsibiztos: szerinte világos, hogy "a brüsszeli kérés mögött pénzről, gazdasági érdekekről van szó, ugyanis semmiféle jogszabály nincs, amire hivatkozva a hatósági áras szabályozás megszüntetését kérhetnék." Ezzel szemben Brüsszel nem a hatósági árak megszüntetését tanácsolja, hanem azt, hogy egy független hivatal állapítsa meg az árakat.