Akkoriban az NDK belbiztonsági alkalmazottai mindenre fel voltak készülve. 1976-ban Oskar Brüsewitz evangélikus lelkész Halléban felgyújtotta magát, így tiltakozva a kommunista vezetés ellen.
Ezt követően heteken át azt gyakorolták, hogyan akadályozzák meg az önégetéseket, mit tegyenek hasonló helyzetben. Brückner büszke is arra, hogy lényegében nem állhatott elő olyan szituáció, amelyben ne találta volna fel magát.
A thüringiai - foglalkozását tekintve - marhatenyésztő akkor is a főtitkár mellett állt, amikor Helmut Schmittet, az NSZK kancellárját fogadta, Schwerinben, s persze ott volt Mihail Gorbacsov berlini látogatásakor is.
Helmut Kohl 1988-as NDK-beli útja mindenképpen különlegesre sikeredett. A kancellár feleségével, és Peter fiával érkezett az országba. Minden ellenőrzésnél demonstratív módon kitette az asztalra értéktárgyait a rendőr elé.
Erfurtban, Weimarban és Drezdában is jártak, Mercedesüket Brückner vezette, aki eladdig Honecker Citroenjéhez volt szokva.
Kohl váratlanul úgy döntött, elmegy az NDK akkori sztárcsapata, a Dynamo Dresden meccsére (az 1988/89-es szezonban az elődöntőig jutott az UEFA Kupában, idén pedig már szégyenszemre a Bundesliga 2-ből is kiesett).
Rengetegen járultak hozzá autogrammért. "Úgy osztogatta az aláírásokat, mintha választási kampányban venne részt. Akkor még senki sem sejtette, hogy nemsokára tényleg itt kampányolhat" - emlékezett Brückner.
Honecker első ízben 1989 júniusában tapasztalhatta meg közvetlen közelről a szomorú valóságot: népszerűsége nem olyan, amint ezt a Neues Deutschland, vagy közvetlen munkatársai sugallják.
Igaz, nem hazájában, hanem a Szovjetunióban, Magnyitogorszkban kellett elszenvednie a megaláztatást. Éppen beszédre készült, amikor a harsogó tömeg leparancsolta a színpadról. Még vodkásüvegeket is dobtak felé.
Egy helyi magas rangú pártvezető szervezte az eseményt: rockkoncerttel akart jó pontokat szerezni a város lakosságának ifjabbik tagjai körében, de mivel az együttes nem érkezett meg, Honeckert kérte a színpadra. Nem volt jó ötlet…
"Ez volt a legriasztóbb pillanat, amit valaha átéltem" - emlékezik Brückner. Még éppen idejében sikerült elfurikázniuk a helyszínről.
1989. október 18-án Honecker fizioterapeutája e szavakkal fordult a testőrhöz: "Bernd, holnap leváltják a főnököt". Brückner szerint, amikor Honecker értesült leváltásáról, megkönnyebbültnek mutatta magát.
Környezete azonban hirtelen pálforduláson ment keresztül. "Egyszeriben mindenki ellenálló lett. Hihetetlen volt az egész" - emlékszik ma is dühösen az egykor "hűséges" párttársakra.
Utoljára 1992-ben látták egymást, amikor egykori főnöke börtönben volt. Moszkva ugyanis kiszolgáltatta Berlinnek, s a német hatóságok a berlini falnál a határőrség számára kiadott tűzparancs miatt vonták felelősségre.
"Nem haragudtam rá, okom sem lehetett volna erre. Nem tett semmi rosszat. Egyszerűen megbukott. Ennyi történt" - emlékezett Brückner.
Honeckert 1993-ban rossz egészségi állapota miatt felmentették. Még ebben az évben Chilébe utazott, itt is halt meg 1994-ben súlyos betegségben.
A testőr megtapasztalhatta a kapitalizmus előnyeit és hátrányait. Munkanélküli lett. Később iskolát alapított detektív- és testőrtanoncok számára. Ma egy idősek ápolásával foglalkozó céget irányít.
Gyakran gondol az akkori időkre. S elcsodálkozik, hogyan képesek egyesek egyik pillanatról a másikra gyökeresen megváltoztatni ideológiájukat.