A Nemzeti és Regionális Számlák Európai rendszere /SEC / javasolja, hogy az Európai Unió országai szeptembertől kezdve csatolják a földalatti tevékenységek”-ből származó bevételeket a GDP-hez - írja a Le Monde.
Az Európai Bizottság, amely előzetes számításokat végzett, úgy véli, hogy a legérintettebb országok Finnország és Svédország lennének, részben azért, mert a GDP kiszámításában beálló változás érintené a kutatási és fejlesztési költségeket is, mint beruházást és mint ilyent, a GDP integráns részét.
Az Európai Unió tagországai megválaszthatták a növekedésük becslésének azt a módját, amely megfelel nekik, de az Eurostattal /Európai Statisztikai Intézet/ harmonizáló adatokat kellene adniuk. Az európai intézmény javasolja a prostitúciót az “ ajánlat” szemszögéből megközelíteni, valamint az olyan járulékos” fogyasztások beszámítását, mint a helység bérlése és az anyagvásárlás.
A drogot illetően az Eurostat javasolja a fogyasztás mennyiségének megszorzását az utcai átlagárral, valamint a drogok tisztaságának, a szállítás és a raktározás költségeinek figyelembe vételét is.
Az Egyesült Királyság becslései szerint a drogkereskedelem és a prostitúció egy kicsit kevesebb, mint 1 %-al növelné minden évben a GDP-t. Olaszországban a növekedés 1,3%-ról 2,4 %-ra emelkedne. Spanyolország, Hollandia, Ausztria, Észtország, Finnország, Norvégia és Svédország már integrálja ezeknek a szektoroknak a bevételeit a GDP-be.
Ez a megközelítés valójában nem új. Ezeknek az illegális tevékenységeknek a gazdasági hozadékát már több éve beszámítják a GDP-be a, de történtek módszerbeli javítások és harmonizációk, amelyeket szeptembertől alkalmazni kellene.
Az 1995-ös változat már bevette az illegális tevékenységekből származó pluszokat a GDP-be. Az illegális gazdasági tevékenységek azonban csak attól a pillanattól tekinthetők ügyletnek, ha minden érintett fél közös megegyezéssel vesz benne részt. Ettől kezdve a drogok vagy lopott tárgyak vétele, eladása vagy cseréje ügyletnek számit, míg a lopás nem tekinthető annak - pontosítja a közösségi dokumentum.
Az Insee / francia statisztikai intézet/ az európai ajánlások szövegmagyarázatában viszont, kizárja a drogot / mivel fogyasztása függőséget okoz / és a prostitúciót.
Az Unió egyes országai beleveszik becsléseikbe a rejtett tevékenységből származó bevételeket, amelyeknek súlya 3-4 % között mozog. Rejtett tevékenységből származó alatt itt a fekete / vagy párhuzamos gazdaságból származó bevételeket értik.
Friedrich Schneider, a Johannes Kepler egyetem / Linz/ professzora szerint a prostitúció szolgáltató tevékenység és mint ilyen értékteremtő. Viszont a drognak és az egyértelműen bűnöző jellegű tevékenységeknek nincs helyük a párhuzamos gazdaság becslésében, amelyet a legális tranzakciók nem bejelentett részének tekint.
Az osztrák kutató évek óta gyűjti az európai párhuzamos gazdaságok adatait egy olyan kutatás keretében, amelyet a Visa szponzorál.
A kutató úgy értékeli, hogy a prostitúció és a fekete gazdaság 2014-ben kb. 18,6 %- ot jelent az Európai Unió GDP-jében. Ezen belül nagy különbségek vannak az egyes országok viszonylatában.