Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;Angela Merkel;luxemburgi kormányfő;svédországi minicsúcstalálkozó;

2014-06-11 07:32:00

Angela Merkel B terve

Nem tudta meggyőzni Angela Merkel a volt luxemburgi kormányfő kinevezését ellenző partnereit arról, hogy Jean-Claude Junckert támogassák az Európai Bizottság elnökének. A kérdésről heves vita zajlott a résztvevők között a svédországi minicsúcstalálkozón. Lapértesülések szerint a német kereszténydemokratáknál már a volt luxemburgi kormányfő lemondására számítanak.

Igazán kellemes körülmények között tárgyalta meg Európa jövőjét Harpsundban a német kancellár, a minicsúcs házigazdája, Fredrik Reinfeldt svéd kormányfő, Mark Rutte holland miniszterelnök, valamint a brit kabinet feje, David Cameron: hétfőn a helyi Harpsundsjön tavacskán csónakáztak.

Az idilli környezet azonban nem jelentette azt, hogy a jelenlévő miniszterelnökök egy csapásra megváltoztatták volna Juncker esetleges bizottsági elnökké választásával kapcsolatos elutasító véleményüket.

Mindegyikük más és más kifogást emelt. David Cameronnak Juncker személyével van a baja, túl Európa-pártinak, az euró megszállottjának tartja, aki szerinte az unió reformjának akadálya lehet.

Cameron véleményét támogatja a brit Munkáspárt és toryk koalíciós partnerei, a liberális demokraták is. Reinfeldt azt kifogásolja, hogy az Európai Parlament elvárja: saját jelöltjét ültessék a Bizottság élére.

A svéd miniszterelnök szerint fenn kell tartani a jogot az állam- és kormányfők számára, hogy ők jelölhessenek bizottsági elnököt. Mark Rutte sem lelkesedik Junckerért, kettejük viszonya feszült.

A kétnapos, tegnap véget ért tanácskozás után kiderült, az egyeztetés sikertelen maradt. Bár Angela Merkel megpróbálta meggyőzni a miniszterelnököket arról, az euróövezeti csoport volt vezetőjének kellene váltania José Manuel Barrosót a bizottság élén, tárgyalópartnerei hajthatatlanok voltak.

Merkel kiemelte azt is, fenyegetőzésnek nincs helye. Ezzel Cameron legutóbbi uniós csúcson tett állítólagos megjegyzésére utalt, miszerint ha Junckert választják meg bizottsági elnöknek, Nagy-Britannia kiléphet az EU-ból.

A brit miniszterelnök a svédországi tanácskozást követően is fenntartásait hangoztatta. Azzal érvelt, hogy nemcsak az Európai Parlament tagjait, az európai állam- és kormányfőket is demokratikusan választották meg, s ők garantálhatják az EU reformjait.

Merkel erre azzal válaszolt, "ha okosak vagyunk, tiszteletben tartjuk az EU intézményeit". Másszóval elfogadják az Európai Parlament jelöltjét. Hozzátette, minden döntést "európai szellemben" kell meghozni.

A jelenlévő miniszterelnökök lényegében csak egy dologban tudtak közös nevezőre jutni: egyetértettek abban, hogy a bizottsági elnök személyének kijelölése előtt meg kell határozni az EU legfőbb prioritásait.

A tárgyalások tehát zsákutcába jutottak, ami aligha jó jel Juncker számára. Hírek szerint a kancellár már a B-terven dolgozik. A Hannoversche Allgemeine Zeitung úgy tudja: a CDU-nál arra számítanak, Juncker nemsokára visszalép a jelöltségtől.

Hasonló értesülést tett közzé a napokban a brit Telegraph. A német lap szerint ugyanakkor a CDU-nál is tudják, amennyiben Junckert visszalépésre késztetik, az nem vetne jó fényt az Európai Tanácsra.

Amennyiben a Eurogroup volt vezetője valóban visszalépne, a szociáldemokrata dán kormányfő, Helle Thorning-Schmidt mellett Jyrki Katainen finn, Enda Kenny ír kormányfő, valamint Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter jöhet szóba. Utóbbi három az Európai Néppárt családjába tartozik.