kormány;államtitkárok;

2014-06-12 07:12:00

Luxuskormány félszáz államtitkárral

Nyilván nem az olcsó állam jegyében cselekedett Orbán Viktor, amikor kezdetnek 41 államtitkár kinevezését javasolta Áder János államfőnek, aki ma adja át nekik a megbízóleveleket. A kormányfő többnyire június 15-i határidővel helyezi pozícióba választottjait, a névsor pedig tartogat posztcseréket, meglepetés kinevezéseket és fel-, illetve lefokozásokat is.

A Lázár Jánost luxusutazásaira is elkísérő Sonkodi Balázs például a Miniszterelnökség stratégiai ügyekért felelős államtitkára lesz, ő ugyanis nemcsak a kancelláriaminiszter régi jó barátja, hanem a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. felügyelőbizottságának tagja is.

L. Simon László, volt kulturális államtitkár és a Várbazár felújításáért felelős kormánybiztos lesz a kancellária parlamenti államtitkára. Németh Lászlóné volt fejlesztési miniszter pedig ezentúl államtitkárként a Magyar Fejlesztési Bankot (MFB) érintő kormányzati döntésekért, a Magyar Posta felügyeletéért és a takarékszövetkezetek integrációjáért felel majd. A fideszes Potápi Árpád János a nemzetstratégiáért felel, de a Miniszterelnökség államtitkára lesz még Kis Miklós Zsolt, a Magosz ifjúgazda-tagozatának elnöke is, aki a vidékfejlesztést irányíthatja. Államtitkári rangot kap Zsigmondné Vitályos Eszter Zsuzsanna is, aki az uniós fejlesztésekért felel. Kovács Zoltán a területi közigazgatást irányíthatja, Vidoven Árpád pedig a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkára lesz.

A kormányfő javaslata szerint közigazgatási államtitkárként dolgozik majd június 15-étől Biró Marcell a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, Czepek Gábor a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban, Molnár Zoltán az Igazságügyi Minisztériumban és Simon Attila István a Földművelésügyi Minisztériumban.

Kontrát Károly, Pogácsás Tibor és Tasnádi László lesznek a Belügyminisztérium államtitkárai. Orbán a Földművelésügyi Minisztérium államtitkárává javasolta kinevezni Bitay Márton Örsöt, Czerván Györgyöt, Nagy Istvánt, V. Németh Zsoltot és a bajai polgármester Zsigó Róbertet is. Az Emberi Erőforrások Minisztériumában lesz a legtöbb államtitkár, ahol Czibere Károly, Czunyiné Bertalan Judit, Hoppál Péter, Rétvári Bence, Simicskó István, Soltész Miklós, Veresné Novák Katalin, és Zombor Gábor is ilyen rangot kap, és még nem mutatták be a felsőoktatási államtitkárt.

A honvédelmi tárca államtitkára lesz Vargha Tamás, míg az Igazságügyi Minisztériumban Répássy Róbertet, Berke Barnabást és Patyi Gergely Sándort nevezik ki. A Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának Balatoni Monikát, Győri Enikőt, Mikola Istvánt, Szabó Lászlót és Szijjártó Pétert javasolta Orbán. A fejlesztési minisztériumban Aradszki András, Fónagy János, Hegmanné Nemes Sára, Szabó Zsolt, valamint Tasó László kapnak államtitkári rangot.

Noha a névsor terjedelmes, korántsem teljes, hiszen több tárcában további államtitkári kinevezéseket terveznek. Egy államtitkári alapfizetés havi bruttó 997 200 forint, amihez évi 200 ezer forintnyi cafeteria jár, esetenként pedig deviza napidíj, és egyéb juttatások is. Így csak az Orbán-kormány államtitkárai félmilliárdos költséget jelentenek majd az adófizetőknek évente.