devizahitel;Kúria;Rogán Antal;

2014-06-17 08:05:00

Orbánék nem értik

Ahogy annyi más esetben is, a döntéshozók a devizahitelesek esetében is elmennek a lényeg mellett. A Kúria a törvény betűje alapján ítélkezik, hisz ez a dolga. A bankok értelemszerűen profitorientált üzleti vállalkozások. Egyik sem szociális intézmény, az emberi szempontokat a politikusoknak kellene ismerniük, hiszen - elvileg - vannak szavazóik, akiknek ismerik a problémáikat, akikért dolgoznak, így kerülnek a parlamentbe. A kormánypárti képviselők jelentős részéről ez nem mondható el: hiszen a döntéshozók a Pasa-park - magánóvoda - Audi A8 háromszöget csak szökőévben hagyják el.

A Kúria tegnap meghozta a döntést, amelyre a kormány csaknem egy éve vár: leszögezte, hogy az árfolyam kockázatát az adósoknak kell viselniük, a kamatot egyoldalúan pedig csak nagyon szigorú feltételek alapján emelheti a bank, valamint megállapította az árfolyamrés tisztességtelenségét is. Ha a kormány ez alapján meghozza a szükséges intézkedéseket, attól még nem fognak varázsütésre eltűnni a bankok mérlegéből a bedőlt devizahitelek. Rajtuk ugyanis nem segít a jogi csűrés-csavarás.

A valóban bajban lévő adósnak nem az a problémája, hogy menet közben 40 százalékkal megemelkedett a törlesztőrészlete: mert már az eredetit sem tudná fizetni. Például mert elvesztette a munkáját, és a 49 ezer forintos közmunkásbérből csak zsíroskenyér jut az asztalra. A foglalkoztatottsági statisztikában jól mutat az Eurostatnál a közmunkaprogram, de a gyerekek ettől nem laknak jól, hiteltörlesztésre pláne nem futja. Ezek az adósok, akiknek a rezsicsökkentésből is csak a propaganda jutott, hiszen a gázt régen kikapcsolta náluk a szolgáltató. Mi lesz ezekkel az adósokkal, ha a kormány forintosítja a hiteleket, és teszem azt, 10-15 ezer forinttal csökken a törlesztőrészletük?

Ezt a kérdést nem fogja megválaszolni a Kúria: ez egy szociális probléma. Azt persze láttuk már, hogy a kormány mennyire érzékeny szociálisan: például a rokkantnyugdíjak "felülvizsgálatánál", vagy a tartósan beteg gyermekek közgyógyellátásának megnyirbálásakor. A családbarát szólamok is csak a tettekig tartanak: a családi pótlékot például nem sikerült emelni az elmúlt években. Most sem számíthatunk sokkal többre. A kormánynak csak a devizahitelesek szavazata kellett, a többi nem számít.
Ezeket az adósokat kell(ene) megmenteni: és ehhez nem kell bankellenes retorika, nem kell kiállni Rogán Antalnak, és fenyegetőzni, hogy több százmilliárdba fog kerülni a mentőcsomag. Csak egy normális gazdaságpolitikára lenne szükség - ami erősíti a forint árfolyamát - és célzott intézkedésre a valóban bajban lévő adósoknak.

De a kormány még mindig nem érti.