X_Foci VB 2014;Ronaldo;Portugália;Brazília;Thomas Müller;

2014-06-17 09:30:00

Thomas Müller kivégezte Portugáliát

A németek igazolták a várakozásokat: győzni érkeztek Brazíliába. A G csoport rangadóján 4-0-ra verték a portugálokat, akiknél pályán volt C. Ronaldo is, bár ez nem derült ki. Pepét a 38. percben kiállították, ám akkor már 2-0-ra ment Joachim Löw együttese. A tegnapra virradóan rendezett argentin-bosnyákon a dél-amerikaiak kevésbé mutattak vb-favorithoz méltó játékot: az európai újonc remekül játszott (soraiban a ferencvárosi Besiccsel), más kérdés, hogy Messi pazar góllal döntötte el a három pont sorsát.

Ahogy a két évvel ezelőtti Eb-n, úgy a mostani vb-n is egymás ellen kezdett Németország és Portugália. Akkor izgalmas meccsen 1-0-ra nyert a Nationalelf, most viszont sokkal könnyedebben gyűjtötte be a három pontot (4-0).  Thomas Müller már a 11. percben góllal ünnepelte meg 50. válogatottságát.

Argentína-Bosznia-Hercegovina 2-1 (1-1)

F csoport, 1. forduló. Rio de Janeiro. 74 000 néző. Jv.: Joel Aguilar (salvadori).
Argentína: Romero - Zabaleta, Campagnaro (Gago, 46.), F. Fernández, Garay, Rojo - Maxi Rodríguez (Higuaín, 46.), Mascherano, Di María - Agüero (Biglia, 88.), Messi.
Bosznia-Hercegovina: Begovic - Mujdza (Ibisevic, 69.), Bicakcic, Spahic, Kolasinac - Pjanic, Besic - Hajrovic (Visca, 71.), Misimovic, Lulic - Dzeko.
Gól: Kolasinac (3. - öngól), Messi (65.), ill. Ibisevic (85.).
Sárga lap: Rojo (25.), ill. Spahic (63.).

Joao Pereira rántotta le Götzét, amikor a Bayern támadója egy tetszetős német gurigázás után már-már kis híján lefordult róla a 16-oson belül, a megítélt büntetőt pedig klubtársa úgy értékesítette, ahogy azt értékesíteni kell. A németek sorozatban harmadik vb-jüket kezdik az első meccsük első 15. percében elért góllal.  Mindez Salvadorban történt, ahol a portugálok igazán otthon érezhetik magukat: gyarmatosító eleik alapították a várost 1549-ben. Most mégis úgy tűnt, azt se tudják, hol vannak.

A 32. percben Kroos jobb oldali szögletére Hummels robbant be, majd védhetetlenül fejelt a léc alá. Már a 0-2 is komoly hátrány volt, ám a bajokat tetézte Pepe, akiből nem sokkal később előjött az előember. Müllerrel csatázott a labdáért, közben kissé arcon vágta, aki emiatt összeroskadt.

Németország-Portugália 4-0 (2-0)

G csoport, 1. forduló, Salvador, 51 000 néző. Jv.: Milorad Mazic (szerb).
Németország: Neuer - J. Boateng, Mertesacker, Hummels (Mustafi, 73.), Höwedes - Lahm - Özil (Schürrle, 63.), Khedira, Kroos, Götze - Müller (Podolski, 82.).
Portugália: Rui Patrício - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fabio Coentrao (Andre Almeida, 65.)- Miguel Veloso (Ricarod Costa, 46.), Raul Meireles - Nani, Joao Moutinho, Cristiano Ronaldo - Hugo Almeida (Éder, 28.).
Gól: Müller (11. - 11-esből, 45., 78.), Hummels (32.).
Sárga lap: J. Pereira (11.).
Kiállítás: Pepe (38.).

Kontaktus egyértelműen történt, de a Real-védő szerint ettől még nem kellene fetrengeni, s ezt úgy adta a földön lévő csatár tudtára, hogy odahajolt, és nyilvánvalóan cizellált mondatok kíséretében enyhén lefejelte. Milorad Mazic szerb sporttárs tetszését nem nyerte el a vehemencia: kiállította. Ha Paulo Bento azt gondolta, ennél rosszabb már nem történhet csapatával, tévedett. Bruno Alves felszabadítási kísérletére Müller lecsapott, majd a kapuba lőtt: 3-0!

A fordulás után, hogy a portugál megsemmisülés totálissá legyen, Fabio

Coentrao izomszakadást szenvedett (ez már a második sérülés volt, korábban Hugo Almeidát kellett lecserélnie Bentónak), majd Müller a sok német helyzet egyikénél megszerezte önmaga harmadik, csapata negyedik gólját. Ez volt a 8. vb-találata, pedig még csak 24 éves. Ott lehet akár a 2022-es tornán is.

A németek precízek, gyorsak, taktikailag, technikailag tökéletesen felkészítettek, mindenben tökéletesnek tetszenek. Láttunk már néhány jó teljesítményt a tornán, ám egyik sem volt annyira meggyőző, mint a németeké.  Pláne nem az argentinoké. Akik tegnapra virradóan a riói Maracanában alaposan megszenvedtek az újonc bosnyákok ellen (F jelű négyes).

Safet Susic csapatán megilletődöttség nem érződött, noha meglett volna erre minden oka. Például az, hogy olyan rosszul kezdte világbajnoki szereplését, hogy azt csak abban az esetben múlhatta volna felül, ha már az első vagy a második percben gólt kap. A harmadikban ugyanis máris hátrányban volt, miután Messi balról érkező szabadrúgása Kolasinacról a saját kapujába pattant.

Az öntudatos szlávokat azonban mindez nem törte meg. Ellenkezőleg! Az argentinok az első félidőben semmit nem tudtak kezdeni a riválissal, nem volt hát meglepő, hogy Alejandro Sabella a szünetben teljesen átalakította csapatát, az 5-3-2-es hadrendről 4-2-3-1-re váltott, s két cserét is megejtett. A dél-amerikaiak játéka feljavult, ám így is roppant messze volt attól, amit a végső sikerre esélyes egylettől várna az ember.

Messi is pontatlan volt, egészen a 65. percig, amikor aztán tipikus góllal 2-0-ra módosított. Szép szóló végén a jobb kapufa segítségével növelte az előnyt. "Korán hátrányba kerültünk, ez sok mindent meghatározott. Talán máshogy alakul a meccs, ha nincs az öngól. Messit 90 percen keresztül emberfogással őrizni képtelenség. Ez volt a tervünk, ám egyszer megiramodott, s ez elég volt neki" - nyilatkozta a bosnyák szövetségi kapitány.

"Elképesztő gólt lőtt. Ez van, ha a világ legjobb játékosa a túloldalt erősíti" - mutatott rá Misimovic, aki hozzátette, céljuk a továbbjutás. Mivel a grupp tagja még Irán és Nigéria, a 16 efféle játékkal egyáltalán nem tűnik elérhetetlennek. Az, hogy az argentinok július 13-án ott fejezhetik-e be menetelésüket, ahol a hétvégén elkezdték, az nagyban attól függ, mennyire tudnak javulni?

"A fordulópont Higuaín beállítása volt, vele már kreatívabban futballoztunk" - értékelt Sabella, aki persze leginkább Messit méltatta: "Bárki bármit mond, ő a világ legjobbja!" A szakember szerint, ha ő nincs, még inkább megszenvednek, pláne úgy, hogy meglepte csapata, mennyire pontatlan volt.  Mindenesetre a második fordulóban, az irániak ellen nyilván lesz lehetőség tovább gyakorolni mindazt, amit kell.