X_Foci VB 2014;spanyol válogatott;Luiz Felipe Scolari;Maty Ryan;ausztrál válogatott;

2014-06-19 09:05:00

Robbenék repülnek, Scolari magyaráz

A spanyolok földbe göngyölése után a hollandoknak tegnap a szívós ausztrálokkal nem sikerült hasonlóan könnyedén elbánniuk, holott nyilván a többség ezt várta. 2-2 után a három pontot az ausztrál kapus kapitális hibája nyomán szerezték meg Robbenék. Igaz, Maty Ryan meg sem közelítette az orosz Akinfejev bénaságát: az orosz kapus élete potyagólját kapta tegnapra virradóan a dél-koreaikkal vívott 1-1 során. Luiz Felipe Scolari azt mondta a mexikóiakkal szemnbeni 0-0 után, hogy az eredmény miatt nem bánkódik, hiszen a csapat játéka sokkal jobb volt, mint a nyitómeccen.

A hollandok simán verik az ausztrálokat - hangzott az általános várakozás a B csoport 2. fordulója előtt, s persze, teljes joggal: amit Arjen Robbenék a címvédő spanyolokkal műveltek, az imponáló volt. Más kérdés, hogy akkor minden összejött nekik, meg eleve a spanyolok labdatartásra épülő játéka ellen a kontraakciók beválhatnak.

Ausztrália-Hollandia 2-3 (1-1)

B csoport, 2. forduló, Porto Alegre, 42 000 néző. Jv.: Dzsamel Hajmudi (algériai).
Ausztrália: Ryan - Davidson, Spiranovic, Wilkinson, McGowan - McKay, Jedinak - Oar (Taggart, 77.), Bresciano (Bozanic, 51.), Leckie - Cahill (Halloran, 69.).
Hollandia: Cillessen - Martins Indi (Memphis, 45.), De Vrij, Vlaar - Blind, De Jong, De Guzmán (Wijnaldum, 78.), Janmaat - Sneijder - Robben, van Persie (Lens, 87.).
Gól: Cahill (21.), Jedinak (54. - 11-esből) ill. Robben (20.), van Persie (58.), Memphis (68.).
Sárga lap: Cahill (43.), ill. van Persie (47.).
Kiállítva: -

De mi a helyzet, amikor az ellenfél lép fel defenzívebb felfogásban? A kenguruk már a chileiekkel szembeni első körben is kiválóan játszottak, még ha ez az eredményben nem is mutatkozott meg (3-1).

Az első 20 percben igazolódni látszott, hogy feltörni a védelmüket nem lesz könnyű, de ekkor Robben lecsapott a labdára a saját térfelén, könnyedén futotta le védőjét, akárcsak múlt héten Sergio Ramost, végignyargalt úgy 40 métert, majd kilőtte a bal alsót. Elképesztő az

ember. Mondjuk sokáig nem ünnepelhetett. Konkrétan 70 másodpercig. Tim Cahill ugyanis rajta is túltett: Ryan McGowan a védvonalból indította az ausztrál futball legeredményesebb játékosát (harmadik vb-jén talált be - akárcsak a túl oldalon Robben és Van Persie), aki ballal, kapásból irdatlan nagy gólt ragasztott a holland kapuba.

Robben újabb szép szólógólt szerzett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CAMERON SPENCER

Jasper Cillessennek esélyese volt, a labda a keresztlécről vágódott a hálóba. A szünetig jól tartotta magát az sárga-zöld együttes, de ezzel nem elégedett meg: a második félidő elején Mile Jedinak büntetőből az előnyt is megszerezte.  Érik a meglepetés?

Oroszország-Dél-Korea 1-1 (0-0)

H-csoport, 1. forduló, Cuiabá, 37.500 néző. Jv.: Pitana (argentin).
Oroszország: Akinfejev - Jescsenko, V. Berezuckij, Ignasevics, Kombarov - Fajzulin, Glusakov (Gyenyiszov, 72.), Satov (Dzagojev, 59.) - Szamedov, Kokorin, Zsirkov (Kerzsakov, 71.).
Dél-Korea: Dzsung Szung Rjong - Li Jong, Hong Dzsong Ho (Hvang Szok Ho, 73.), Jun Szuk Jung, Kim Jung Hvon - Ki Szung Jong, Han Kuk Jung - Ku Dzsa Csol, Li Csung Jong, Szon Hjung Min (Kim Bok Jung, 84.) - Pak Csu Jung (Li Kun Ho, 56.).
Gól: Kerzsakov (74.) illetve Li Kun Ho (68.)
Sárga lap: Szon Hjung Min (14.), Ki Szung Jong (30.), Satov (49.), Ku Dzsa Csol (91.).

Van Persie nem így gondolta, meg persze aligha akart lemaradni a gólszerzésben Robben mögött. Szűk negyedóra elteltével a Manchester United légiósa balról kilőtte a rövid felsőt (2-2). Ryan bemutatott néhány bravúrt, de már csak ilyen a kapussors: Memphis Depay vagy 30 méterről megeresztett lövését elnézte, becsúszott a keze mellett.

Egy perccel korábban még az ausztrálok hagytak ki egy hatalmas ziccert, ám ez a potya annyira összetörte a csapatot, hogy már nem tudtak mit kezdeni a hollandokkal, akik így begyűjtötték

második sikerüket is.  Ryant aligha vigasztalja, mindenestre nem az övé a torna legborzalmasabb megmozdeulása. Hanem az orosz kapus Akinfejevé.

A tornán utolsóként bemutatkozó két együttes, Oroszország és Dél-Korea közepes (vagy inkább gyatra) színvonalú meccset vívott egymással. Az orosz válogatott azzal a nem titkolt szándékkal lépett pályára, hogy a 68. születésnapját ünneplő kapitányuknak, Fabio Capellonak hárompontos ajándékkal szereznek örömet.

Az előzetes esélyek a 2002 után a vb-re visszatérő európai csapat mellett szóltak - a legutóbbi 10 meccsüket megnyerték -, ám szurkolóik féltették őket a villámgyors dél-koreaiaktól. Nos, az első félidőben láthatta mindenki, az ázsiai gárda két-három húzásból képes ott teremni a rivális kapu előtt, ám akárhonnan próbálkoztak Szon Hjung Minék, a kaput csak nem találták el. Dél-Korea szerencséjére az oroszok ugyanott ittak a célzóvízből, mint ők, Zsirkovék hatásfoka pontosan ugyanolyan volt, mint az ellenoldalé.

Így a brazíliai vb kezdete óta ez volt az első olyan első félidő, amikor (egyetlen szabadrúgás kivételével) egy lövés sem talált kaput. Érdekes volt megfigyelni a folytatásban is, hogy ahány lövés - az a kettő - eltalálta az orosz kaput, az mind úgy jött ki Akinfejev "páncélmellényéről", mintha az lenne a világ rendje. Aztán a 68. percben az orosz portás megkapta a vb eddigi legnagyobb potyagólját: a csereként beállt Li Ku Ho nem túl erős, ellenben igen távoli lövését egyszerűen bevédte. A labda átperdült a kezei között.

Capello előbb nem hitt a szemének, majd gyorsan cserélt kettőt, hátha sikerül az egyenlítés. Erre mi történt? Kerzsakov hárompercnyi játék után az első labdaérintéséből betalált. Több gól nem esett, így Capello három helyett csak egy pontot kapott csapatától ajándékba. A brazilok pontvesztése is blamázs, de Luiz Felipe Scolari mégsem annak vélte.

"Mexikó a mumusunk, tudtuk, hogy nehéz lesz ellenük, de azt nem gondoltam volna, hogy így megszenvedünk az egy pontért" - idézte szavait a Mexico del Sol. A lap szerint Scolari mindenekelőtt a mexikói kapusnak tulajdonította a gól nélküli döntetlent, aki elképesztően jól védett.

Mellesleg a világhálót is bejárta Ochoa neve, aki Franciaországban, a korzikai Ajaccióban véd, s eddig nem tartozott a világhírességek közé. Most viszont néhány óra alatt kétmillió Twitter-bejegyzés érkezett a címére, s alighanem a játékosügynökök dossziéjába is bekerült a mexikói hálóőr neve. Pláne, hogy szerződése lejárt, ingyen igazolható.

Scolari szerint minden tiszteletet megérdemel Ochoa, aki legalább négy-öt holtbiztosnak látszó góltól mentette meg a csapatát egészen pazar védéseivel. A brazil kapitány szerint vitathatatlanul a mérkőzés legjobbja volt. Scolarinak egyébként jobban tetszett csapatának Mexikó elleni produkciója, mint a korábbi, horvátok elleni teljesítmény.

"Ha Ochoa nem véd ilyen pazarul, négy-öt góllal nyerhettünk volna" - idézi Scolari szavait a Diario de Mexico. A kapitány a FIFA.com szerint azt is hozzátette: "Tudom, hogy a kritikusok nem értenek velem egyet, de az a véleményem, hogy a mexikóiak ellen jobban játszottunk, mint a horvátok ellen. Csak a gól hiányzott."

A mexikói lapok nemzeti hősként ünneplik Ochoát, aki kissé megilletődötten fogadja az ünneplést. Az El Sur című lapnak nyilatkozva Guillermo Ochoa elmondta, hogy a brazilok elleni találkozó volt élete meccse, s szerencsésnek tartja magát, hogy ezt a bravúrt egy világbajnokságon, s éppen Brazília ellen produkálta.