Politikatörténeti Intézet;Tóbiás József;MSZP-frakció;megbízott vezető;

2014-06-19 18:01:00

Baloldali útkeresés

Nyitni kell a baloldali szellemi, szakmai műhelyek, civil szervezetek felé, ezt a szocialisták az utóbbi években nem tették meg - ismerte el önkritikusan Tóbiás József a Politikatörténeti Intézet konferenciáján. Ezzel a másik három meghívott, Karácsony Gergely a PM társelnöke, Varju László a DK pártigazgatója és Schiffer András LMP-társelnök is egyetértett. Mindannyian erősítenék a pártszervezeteket is, elsősorban vidéken.

Békés egymás mellett élésre biztatta a demokratikus ellenzéki pártokat Karácsony Gergely, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke a Politikatörténeti Intézet csütörtöki konferenciáján. Az idei két választás eredményét értékelő beszélgetésen Földes György, az intézet főigazgatója és a hallgatóság arra vártak választ: milyen tanulságokat vontak le az ellenzéki pártok abból, ami tavasszal történt, illetve, hogy milyen stratégiára van szükség ahhoz, hogy legközelebb sikerrel tudják megszólítani a választókat.

Tóbiás József, az MSZP-frakció megbízott vezetője szerint a társadalom azt várja, hogy a politika érvényes válaszokat adjon a problémákra, mára ugyanis világossá vált, hogy az ígéret kevés. Tóbiás szerint a baloldal pártjai tavasszal nem tudták a Fideszen kívüli világ képét felrajzolni, ezért nem érhettek el sikert. Ha a politika nem az országról, hanem egymásról szól, ha bezárkózó lesz, az emberek elfordulnak - fogalmazott, hozzátéve: a szocialista párt esetében az is egyértelművé vált, hogy nem ott kell folytatni a munkát, ahol májusban abbahagyták: "meg kell értenie az MSZP-nek, hogy nem nagy párt".

Ezt tudva kell újjáépíteni saját politikájukat és bár nincs "máról holnapra csoda", az újrakezdés lehetősége adott. A tavaszi választásokról önkritikusan közölte, "a vereség az vereség, a kudarc az kudarc, van okunk a szerénységre". Nyitni kell a baloldali szellemi, szakmai műhelyek, civil szervezetek felé, amit a szocialisták az utóbbi években nem tettek meg. "Kevesebb elvtárs és több barát" - mondta Tóbiás, aki szerint az MSZP-nek ma ez a leckéje és nem az, hogy lesz-e összefogás 2018-ban.

Abban a PM társelnöke is egyetértett, hogy most nem az összefogásnak, hanem az önálló építkezésnek van itt az ideje a baloldalon. "Azzal tesszük most a legtöbbet a közös ügy érdekében, ha mindenki a maga közösségével, intellektuális holdudvarával foglalkozik. Annak van most az ideje, hogy mindenki kitalálja, mit tud üzenni az országnak, s elkezdünk közösséget, mozgalmat építeni, a baloldal megújításán dolgozni" - fogalmazott Karácsony. Szerinte mozgalmi típusú pártot kell építeni, hogy ledolgozzák azt a hitelességi válságot, amibe a baloldal került.

A támogatottság csökkenéséért Karácsony szerint nem a választók felelősek, bár tavasszal működött "az az ősi magyar reflex", hogy az erős hatalommal nem érdemes nyíltan szembeszállni. Úgy vélte, Orbán Viktor felismerte, hogy a rendszerváltással létrejött köztársaságnak elfogyott a támogatottsága, amit a baloldali pártok nem vettek észre. Sőt, azt gondolták, hogy a választók a köztársaság lebontását el fogják utasítani.

Varju László szerint a baloldal sikeréhez az a kulcs, hogy közös nevezőre jussanak azok, akik ennek a becsapott országnak a vesztesei, áldozatai, teherviselői. A Demokratikus Koalíció (DK), pártigazgatója szerint erre már az önkormányzati választások előtt is szükség van. Úgy vélte, Magyarországnak "maffiamentes" politikai rendszer kell, és ezt ellenzéki együttműködéssel lehet elérni.

Az LMP már az országgyűlési választások után értékelte saját helyzetét - mondta Schiffer András, a párt társelnöke. Arra a következtetésre jutottak, hogy meg kell erősíteniük a pártszervezetet, mert az ajánlások összegyűjtése legyengítette az LMP-t, így a kampányra nem jutott elég energiájuk. Szerinte a siker kulcsa elsősorban az őszinteség; úgy vélte, hosszú távon megtérül, ha a politikusok hitelesek, s nem cserélgetik szempontjaikat. Arról is beszélt, hogy Orbán érzékelte a magyar és globális kapitalizmus válságjelenségeit, illetve hogy kudarcot vallott az a fejlődési pálya, amelyre a magyar elit az elmúlt negyedszázadban állította az országot. A politikus ismét elmondta, hogy a rendszerváltás óta mindenki rosszul kormányzott, mert elsősorban a külföldi hitelezők kedvébe akart járni, az LMP azonban "az összeszerelő Magyarország" helyett megújuló Magyarországot akar.

Alelnök lenne Lukács Zoltán, nem megyei elnök
Az MSZP alelnöke kíván lenni, ezért nem jelölteti újra magát a Komárom-Esztergom megyei szervezet elnöki posztjára Lukács Zoltán.
A szocialisták frakcióvezető-helyettese ezt a Facebook-on közölte, megköszönve pártja és a helyi közösség tíz éven át tartó támogatását. Lukács arra hivatkozott, hogy parlamenti munkája, valamint az MSZP országos választmánya által adott, a párt és a frakció kommunikációs szervezetének vezetésére szóló megbízása hosszabb távon túl sok idejét köti le. "Ehhez a feladathoz kötődően benyújtom az MSZP országos alelnökségére illetve országos elnökségi tagságára vonatkozó pályázatomat" - írta, hozzátéve, kéri azokat a párttársait, akik érdemesnek tartják e posztokra, támogassák.
Mint megírtuk: a civilhetes.net úgy értesült, ketten versenghetnek az MSZP Komárom megyei elnöki posztjáért. Ők még úgy tudták, Lukácsnak Gál Tamás, a párt esztergomi elnöke lesz a kihívója. Az MSZP frakcióvezető-helyetteséről a helyi portál azt írta, hogy a párt "sokszor furcsa hírű ifjúsági szervezetein keresztül nőtte ki magát - Keleti Györgyön átlépve - megyei elnökké.
Régi, de kevéssé ismert szereplője a megye közéletének, igazi háttérben matató, alkukat kötögető, kamarilla politikus, akinek feszült viszonya van a helyi médiával". Gál azonban a lap szerint egy másik nemzedék, aki politikai pályáját Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége után kezdte a pártban. Egy éve az esztergomi szervezet elnöke és jól ismerik a városban. Nyelveket beszélő fiatal politikus, aki "nem fertőzött az előző rendszer politikája által". (B.I.M.)

Botka: nem lehet baloldali Orbánnal nyerni
"Most legalább könnyebb" - utalt Botka László arra, hogy milyen nehéz politikai helyzetben járt legutóbb a Hét Olajfa Egyesület rendezvényén. Az MSZP ideiglenes elnöke szerint hiába írja meg ötvenszer a Magyar Nemzet, pártjának akkor sincsen vége. Sőt, megkezdődött a munka, amely során nemcsak tisztújításra készülnek, de alapjaiban változtatnak az MSZP szervezeti struktúráján is. "Sok mindent elölről és alulról kell kezdenünk" - fogalmazott a szegedi polgármester, aki szerint pártjában is érzik ezt a felelősséget.
Nem maradhat el a választási kudarcok értékelése és elemzése sem, bár Botka azt reméli, hogy a pártban és a baloldali közéletben is a jövőre terelődik a szó. A választás elvesztésének ugyanis szimplán az az oka, hogy nem kaptak elegendő szavazatot - mondta, hozzátéve: nem tűntek kormányképes erőnek, a jó szándékokat és valódi szakmai pozitívumokat tartalmazó programjukat pedig nem hitték el. Kiemelte, a baloldali pártok áprilisban együtt, de májusban külön sem tudtak újabb szavazókat bevonzani. Ebből mindenkinek le kell vonnia a következtetést, az MSZP ezt Botka szerint megtette, ezért kíván egy új belső struktúrával nyitott, hiteles baloldali párttá válni.
Beszélt arról is, pártja belső munkáját problémássá teszi, hogy idén még van egy választás, amin ha nem tudnak teljesíteni, az végzetes következményekkel járhat. Kiemelte, nem csak az általa vezetett Szeged a remény városa, hanem Budapest is, ahol a kerületeket muszáj lesz megnyerni. "A településeken, városokban és kerületekben a gyakorlatban tudjuk megmutatni, hogyan képzeljük az Orbán utáni világot" - fogalmazott, hozzátéve, helyben igazságos, baloldali világ teremthető.
Az önkormányzati jogkörök elvételét ahhoz hasonlította, amit a Fidesz a fővárosi közgyűléssel tett. Az új kétharmadot épp arra használja, mint az előzőt; aktuálpolitikai céljainak alárendelve felülírja a választói akaratot is. Botka szerint azzal, amit csináltak, gyakorlatilag megszüntették az egységes Budapestet.
Az MSZP nemcsak a fővárosban, országszerte is a lehető legszélesebb körű összefogásban érdekelt, a döntéseket a helyi szervezetekre bízzák, hogy olyanok induljanak, akik a legesélyesebbek. "Ha rajtunk múlt volna, már mindenhol megállapodunk, de zajlanak a tárgyalások" - közölte, hozzátéve: a mai polgármestereken kívül minden jelöltség nyitott kérdés. Botka saját szerepéről az MSZP megújításában az mondta, nem tér ki a feladatok elől, de szerinte nem felülről kell várni egy csodatevőt, hanem alulról, szisztematikusan építkezni.
Neki ráadásul most az a legfontosabb dolga, hogy megnyerje Szegedet. Szerinte pártjának egyébként is az a feladata, hogy visszaszerezze a vidéket, mert ott van a legnagyobb tartalék. Botka az MSZP leendő vezetéséről kijelentette: "egy biztos; nem lehet baloldali Orbán Viktorral választást nyerni. Próbáltuk, nem jött be". (B.I.M.)