Fidesz;önkormányzati választás;

2014-06-20 07:09:00

Túlkompenzál a Fidesz

Egész pályás letámadással készül a Fidesz az önkormányzati választásra: a minap Áder János államfő által aláírt módosított törvényben már az is súlyos alkotmányossági aggályokat vet fel, hogy Budapesten - a polgármesterek automatikus közgyűlésbe kerülésével - négy-ötszörös lakosságszám-különbségű kerületek egyaránt egy mandátumot érnek, ám az ezt korrigálni hivatott kompenzációs lista mandátumszámítása még aránytalanabb.

A visszaélésszerű, ráadásul ész és értelem nélküli törvényalkotás iskolapéldája az önkormányzati választás fővárosi mandátumszámításának új szabálya - mondta lapunknak Tüttő Kata. Az MSZP fővárosi frakcióvezető-helyettese legalább ekkora problémának nevezte, hogy ezzel az új fővárosi közgyűlés életképtelen is lesz.

Az Áder János köztársasági elnök által nemrég aláírt, az önkormányzati választás szabályait módosító salátatörvény pontjai közül aránytalansága miatt eddig leginkább azt a változtatást bírálták az ellenzéki pártok, hogy a fővárosi közgyűlés tagjait ezentúl nem listás, azaz arányos választási rendszerben választják meg, hanem a főpolgármester mellett a 23 kerületi polgármester és 9 kompenzációs listáról bejutó képviselő lesz tagja. A polgármesterek "automatikus" közgyűlési tagsága pedig azt jelenti, hogy a 24 ezer lakosú I. kerületet éppúgy egy polgármester képviseli majd, mint a több mint 123 ezres lélekszámú Zuglót, vagyis egy-egy szavazat mandátumszerzési "értéke" között akár ötszörös különbség is lehet.

Csakhogy az elvileg ezt az aránytalanságot kompenzáló másik új szabály, miszerint a 23 polgármester mellett 9 képviselő kompenzációs listáról kerül a közgyűlésbe, még ennél is aránytalanabb mandátumszámítási rendszer alapján íródott. A kompenzációs listáról a mandátumokat ugyanis a vesztes kerületi polgármesterjelöltek között osztják majd ki, ám a számítás módjával a kétharmados parlamenti többség bebiztosította, hogy innen is a kormánypártoknak jusson a legtöbb mandátum. Azokban a kerületekben ugyanis, ahol a baloldali pártoknak esélye van a nyerésre, a Fideszre leadott, de mandátumot nem eredményező szavazatok megint csak ötször-hatszor többet fognak érni.

Ez az arányszám a XI. kerületben a legnagyobb, hétszeres. Ha mondjuk Újbudán a jelenlegi fideszes polgármester, Hoffmann Tamás ősszel veszít, és ő lesz például 40 százalékkal a második, akkor a rá leadott szavazatok a kompenzációs listán érvényes mandátumszámítás torzító hatása miatt hétszer annyit érnek majd, mint a kerületben amúgy az MSZP reményei szerint győztes szocialista Molnár Gyulára leadott voksok. Soroksáron - ami hetedakkora mint a XI. kerület - aki 40 százalékkal lesz ősszel a második a polgármesteri posztért folyó versenyben, az 3000 szavazatot visz majd a kompenzációs listára, míg a XI. kerületben a vesztes polgármester-jelölt nem ennek hétszeresét, 21 ezer szavazatot, hanem 150 ezret visz, ami már 49-szeres különbség. Mindez olyan torzító hatás, hogy a kisebb lélekszámú kerületekből egyáltalán nem szerezhető mandátum a kompenzációs listán, csak a népesebbekből.

"Futottak még" a helyettesek

A Fidesz által kreált új választási rendszer következménye, hogy a leendő városvezető helyettesei - az egyetlen külsős kivételével - a "futottak még" kategória versenyzőiből kerülnek majd ki. Mivel az összeférhetetlenségi szabályok szerint kerületi polgármester nem lehet főpolgármester-helyettes, utóbbiakat csak a kompenzációs listán a közgyűlésbe jutott tagok közül lehet kinevezni. Ez azt jelenti, hogy szemben például a 23 polgármester-képviselőnél a Fidesz által hangoztatott közvetlen választás elvével, a kilencek közül kikerülő főpolgármester-helyettesek legitimitását paradox módon éppen az elutasítottságuk adja majd.