Ukrajna;lövöldözés;Vlagyimir Putyin;tárgyalások;béketerv;Petro Poroşenko;

2014-06-23 07:36:00

Porosenko kész tárgyalni

Az ukrán televíziók által sugárzott beszédében hozta nyilvánosságra tizennégy pontos béketervét Petro Poroşenko ukrán elnök. Közölte, amennyiben a békejavaslat elbukik, van B-terv is. Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatja Porosenko tervét, de kifogásokat is megfogalmazott. Angela Merkel és Francois Hollande Putyint arra kérték, támogassa a tárgyalásokat Ukrajnában és felszólítottak minden felet az ellenségeskedések beszüntetésére.

Tizenkét perces televíziós beszédben ismertette béketervét az ukrán néppel Petro Porosenko. Az ukrán államfő pénteken egyoldalú, egy hétig tartó tűzszünetet hirdetett ki. Jelezte, kész tárgyalni azokkal a szakadárokkal, akik hajlandóak letenni a fegyvert, és a Kelet-Ukrajnában élő oroszok számára nyelvhasználati jogokat, illetve egyéb decentralizációs jellegű intézkedéseket helyezett kilátásba.

A szakadár vezetők azonban nem hajlandók mindaddig letenni a fegyvert, míg Kijev ki nem vonja a hadsereget a régióból. Így, a tűzszünet ellenére, folytatódtak szombaton a harcok Kelet-Ukrajnában, az egyik orosz határ menti átkelőhelynél kirobbant lövöldözésben hat ukrán és egy orosz határőr is megsérült.

Az ukrán határőrség szerint a felkelők támadták meg az ellenőrzőpontot a luhanszki területen. A lövöldözés következtében az ukrán határőröknek át kellett lépni orosz területre. Oroszország tiltakozott az incidens miatt és jelezte, elfogadhatatlannak tartja, hogy átlőjenek területére.

A Kreml sajtószolgálata által szombaton nyilvánosságra hozott közleményben Putyin megengedhetetlennek nevezte, hogy az egyoldalú tűzszünet kihirdetése után folytatódott a harc Ukrajnában, aminek eredményeként "Oroszország területén csapódnak be és robbannak fel lövedékek, ami nemcsak anyagi károkat okoz, hanem veszélybe sodorja honfitársaink életét és egészségét".

Az orosz államfő felszólította az egymással szembenálló feleket, hogy hagyjanak fel minden harci cselekménnyel és kezdjenek tárgyalásokat. Porosenko béketervéről pedig azt állítja az közlemény, hogy "nem lesz életképes és reális, ha nem követik a tárgyalásos folyamat megkezdését célzó konkrét lépések".

Eközben Oroszország középső - Ukrajnával nem határos - katonai körzetében nagyszabású, 60 ezernél is több katona mozgatásával járó hadgyakorlat kezdődött. Porosenko vasárnapi, a lakossághoz szóló beszédében a szombati incidens és a szakadárok elutasító magatartása ellenére megerősítette tárgyalási készségét, csupán azoktól zárkózik el, akik háborús bűnöket követtek el.

Az ukrán elnök hangsúlyozta, van A és B terv. Kijev a békés A tervet próbálja megvalósítani, hisz abban, hogy lehetséges, de amennyiben ez meghiúsul, van B-terv is, amelyet egyelőre nem részletezett.  Vasárnap Putyin felhívást intézett az Ukrajnában szemben álló felekhez, a tárgyalások elkezdését sürgette és kérte a kijevi kormányzattól a szakadár régió oroszbarát lakossága jogainak tiszteletben tartását. Kiemelte, a tárgyalások alapját Porosenko béketerve kell hogy képezze.

Vasárnap ismét telefonon egyeztetett az ukrán válság kérdésében Putyinnal Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő. Múlt hét csütörtökön hasonló, hármas egyeztetésre került sor. A két nyugat-európai vezető arra kérte Putyint, hogy támogassa a tárgyalásokat Ukrajnában, és akadályozza meg, hogy az orosz-ukrán határon újabb, a szakadárokat segítő fegyverek és harcosok jussanak át.

Az ukrajnai erőszak beszüntetéséről és Porosenko béketervéről tárgyalt telefonon az John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is. Megállapodott abban, hogy a délkelet-ukrajnai erőszak beszüntetése érdekében zajló nemzetközi erőfeszítések keretében, az április 17-i genfi nyilatkozatban rögzítettek, valamint az EBESZ által kidolgozott menetrend alapján folytatják a kapcsolattartást.