hatáskör;Magyar Attila;Hoppál Péter;Janus Pannonius Múzeum;Cora Hipermarket;

2014-06-26 07:47:00

Kazánkereskedő a pécsi múzeum élén

Ahelyett, hogy az ország egyik legjelentősebb képzőművészeti gyűjteményével rendelkező pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) élére igazgatót neveznének ki, példátlan, és vélhetően jogsértő módon bővítik ki az üzleti szférából egy éve érkezett, a pletykák szerint kiváló fideszes kapcsolatokkal rendelkező gazdasági-műszaki igazgató hatáskörét.

Az azóta államtitkárrá avanzsált Hoppál Péter, mint a helyi kulturális bizottság elnöke által jegyzett előterjesztés szerint, mely ma kerül a döntéshozó testület elé, ezentúl a gazdasági igazgató gyakorolja a munkáltatói jogkört, ő felelős a munka ellátásáért, ő határozza meg a dolgozók munkakörét, közvetlen utasítási jogkörrel rendelkezik minden munkavállaló felett. Tehát ő vezeti a továbbiakban a múzeumot.

Magyar Attila 2013 márciusa óta dolgozik a múzeumban. Az egykori testnevelő tanár életrajza szerint a Cora Hipermarket beszerzési osztályvezetőjeként kezdte karrierjét, majd a Metrónál lett központi beszerző. Később átállt a kazánkereskedelemre, a Wamsler Zrt.-nél lett kereskedelmi igazgató, majd pedig magánvállalkozását irányította, mely a hazai barkácsáruházakkal állt kapcsolatban.

A múzeumot, a megbízott igazgató, W. Müller Judit helyett gyakorlatilag egy éve Magyar irányítja, ő licitált a minden idők legdrágább Zsolnay porcelánjára a Virág Judit Galériában a múzeum nevében, úgy, hogy erről nem tudott az intézmény szakmai stábja. Az ő ötlete volt az egyszer már idehaza bemutatott Leonardo kiállítás is, amiről szintén nem egyeztetett.

A Janus Pannonius Múzeum élére egy éve nem sikerül igazgatót találni. A pályázatot tavaly júniusban hirdették meg először, miután Fabényi Júlia a Ludwig Múzeumba távozott. Hárman jelentkeztek: Tóth Zsolt régész, Matits Ferenc művészettörténész és Sáránszki Péter műgyűjtő. Egyik pályamunka sem nyerte el a zsűri tetszését, ezért eredménytelennek nyilvánították a pályázatot.

A közgyűlés tavaly december 27-én újabbat írt ki, melyre csak egyetlen jelölt, Sáránszki Péter adta be - a korábban elutasítotthoz képest alig kibővített - elképzeléseit. A február közepén összeült bizottságban a szakmai oldalt a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége (MVMSZ) képviselte, akik nem támogatták a kinevezését.

Az MVMSZ állásfoglalásából kiderül, hogy Sáránszki Péter nem csatolt a jogszabály által előírt szakirányú végzettséget igazoló oklevelet, és nem rendelkezik "az intézmény alaptevékenységének" megfelelő jogviszonyban szerzett szakmai gyakorlattal, illetve ötéves vezetői gyakorlattal sem. A közgyűlés áprilisban eredménytelenné nyilvánította a pályázatot, de az új kiírás még nem jelent meg.