Magyar Olimpiai Bizottság;Sporttörvény;Leyrer Richárd;full contact küzdelem;Dunaharaszti Kempo Sport Egyesület;

2014-06-26 08:00:00

Betiltanák a gyerekharcokat

Politikai kérdéssé érlelődött a "leszakadt tüdejű" 16 éves fiú esete. Az ellenzéki pártok sorra követelik a kormánytól, törvényben tiltsa meg a 14 év alatti gyermekek úgy nevezett full contact küzdelmét. A szövetség és a kormány ősszel nyújtaná be az erről szóló törvényjavaslatot.

Ősszel kerülhet a parlament elé a sporttörvény módosítása, amely megtiltaná a 14 év alattiak úgynevezett full contact küzdelmét - közölte Leyrer Richárd a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke. A gyermekek full contact - vagyis minimális védőfelszerelés nélkül, teljes erővel bevitt találatokkal zajló - küzdelme néhány hete került a sajtó látóterébe, miután a Blikk beszámolt a Mixed Martial Arts (MMA) Országos Szövetség rendezvényén történtekről.

Ketrecharc a parlamentben
A 7-9 éves ketrecharcosok ügye eljutott a parlamentig: Kunhalmi Ágnes, az MSZP képviselője napirend előtti felszólalásban fejtette ki, hogy ezért a kormány társadalompolitikája is felelőssé tehető, "hiszen az elmúlt négy évben jelentősen nőtt a létminimum alatt élők száma." Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára válaszul elmondta: felvették a kapcsolatot a Magyar Olimpiai Bizottsággal, hogy akár törvénymódosítással akadályozzák meg az ilyen viadalokat. A KDNP szintén feljelentést tett az ügyben, és a Legfőbb Ügyészség azt ígérte: nem csak azt vizsgálják meg, történt-e bűncselekmény, hanem azt is, milyen engedélyekkel rendelkeztek a szervezők. A DK-s Varju László felszólította Simicskó István, sportért felelős államtitkárt, hogy kezdeményezzen vizsgálatot az ügyben.

A 16 éves Dávid a lap beszámolója szerint alig fél éve MMA-zik, ellenfele pedig egy junior-világbajnok 4. helyezett kempós volt: küzdelem során Dávidnak leszakadt a tüdeje. Ugyanezen a versenyen másik két gyermek is megsérült.

Az MMA full contact küzdősport, melyben megengedettek az álló technikák (ütések, rúgások), a földrevitelek, és a földharc-technikák (például fojtások). Általában olyan sportolók kezdtek MMA-zni, akik valamelyik küzdősportban már sikereket értek el. Csak néhány éve jelent meg az igény arra, hogy a gyermekek kifejezetten ketrecharcolni kezdenek.

Valóban korai a 14 éves korhatár, hiszen ekkor még fejlődésben van a szervezet, de a sportág sajátosságait és más országok szabályozási környezetét figyelembe véve ez megalapozottnak tűnik - mondta lapunknak Leyrer Richárd.

A MOB alelnöke szerint markáns szabályozásra van szükség, mert az élsport "veszélyes üzem", ez a küzdősportokra különösen igaz. Leyrer

Richárd a következő fontos lépésnek nevezte, hogy szigorúan ellenőrizzék a hatóságok, hogy csak edzői végzettséggel tarthasson valaki edzést. A MOB alelnöke példaként említette, hogy ha valaki egy szoláriumszalont üzemeltet, annak is nagyon sok szabálynak kell megfelelnie, ha nem teszi, akkor a fogyasztóvédelem megbünteti. Az edző ennél sokkal nagyobb felelősséget vállal, amikor gyermekekkel foglalkozik - tette hozzá a Magyar Kick-box szövetség elnöke.

Támogatom a készülő szabályozást - mondta Felföldi Szabolcs, a nagy nyilvánosságot kapott verseny szervezője. A júniusi rendezvényén 7-8-9 éves gyermekeknek rendeztek bemutató full contact küzdelmeket. A védőfelszerelésekre vonatkozóan Felföldi kifejtette: korábban voltak próbálkozások a fejvédő használatával, ám az csaknem fulladáshoz vezetett.

Az edző szerint noha a küzdelem full contact, a kicsik nem tudnak akkora kárt tenni egymásban. A 16 éves fiúval pedig baleset történt, amely bármely sportban előfordulhat - tette hozzá Felföldi, ez azonban ráirányította a figyelmet egy valós problémára. A Dunaharaszti Kempo Sport Egyesület elnöke szerint van létjogosultsága a ketrecharcnak Magyarországon, hiszen nagyon nagy közönséget mozgat meg. Hamarosan előkészítik egy MMA light contact szabályrendszer terveit, kifejezetten a kisgyermekek számára.

A játékosság kell, hogy domináljon 12-14 éves korig minden sportágban - véli Nagy Sándor. A sportpszichológus szerint a küzdősportok, harcművészetek nagy részében ezért fokozatosan vezetik be a gyermekeket a küzdelmekbe, máskülönben fizikailag és a személyiségre is sérülésveszélyes. A szabálytudat is csak fokozatosan alakul ki a gyermekekben, a kisebbek nem tudják az elvont szabályokat betartani.

Minden versenysport veszélyes, a mai versenysportok különösen elfordultak a tiszta olimpiai eszmétől - jegyzi meg a sportpszichológus. A sportból azonban rengeteget tanulnak a gyermekek: nyerni, veszíteni, célokat kitűzni és elérni, ezek pedig kárpótolhatnak az esetleges ártalmakért. A sportpszichológus szerint egyéni mérlegelés kérdése, hogy részt akarunk-e venni a versenysportban, bizonyos életkor alatt pedig nyilvánvalóan szülői vagy egyéb hatásra döntenek a gyermekek.