Donald Tusk;bizalmi szavazás;szejm;varsói parlament;

- Bizalmat kapott a lengyel kormány

Kormányfő maradhat Donald Tusk. A varsói parlamentben, a szejmben szerda este tartott bizalmi szavazást, ha szűk többséggel is, de megnyerte a miniszterelnök: 237 képviselő szavazott a kormány mellett, 203-an ellene. A szavazást a lengyel állami tévé is élőben közvetítette. Szakértők a miniszterelnök sikereként értékelték a szavazást már csak amiatt is, mert koalíciója 235 mandátummal rendelkezik a képviselőházban.

Donald Tusk azzal indokolta a bizalmi szavazás megtartását, hogy csak egy a parlament által megerősített kormányzat dolgozhatja fel hatékonyan és hitelesen a lehallgatási botrányt. Ezenfelül emlékeztetett arra, hogy Lengyelországnak is fontos döntéseket kell hoznia az Európai Unió csütörtökön kezdődő uniós csúcstalálkozóján. Előzőleg Radoslaw Sikorski külügyminisztert is esélyesnek tartották a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő posztjára, a lehallgatási botrány nyomán azonban megcsappanhattak esélyei.

A Wprost utolsó két számában közölte a lehallgatott beszélgetéseket, amelyek egy étteremben készültek. Az egyikkel azt akarták bizonyítani, hogy a kormány befolyásolja a jegybank döntéseit, a másikkal pedig azt, hogy Sikorski ugyan látszólag az amerikai szövetség nagy híve, valójában azonban teljesen másként vélekedik az Egyesült Államok szerepéről.

A kiszivárogtatások után az ellenzék a kormány lemondását követelte,  „törvénytelen befolyásolással” vádolta a kabinetet. Tusk elutasította ezt, s azt közölte, a kormány ellen indult támadás. Később már nem zárta ki az előrehozott parlamenti választás lehetőséget arra az esetre, ha „túl nagy lesz a bizalmi válság”. Végül a bizalmi szavazás megtartása mellett döntött.

A legnagyobb kérdés az, ki állhat a kiszivárogtatások mögött. A varsói sajtóban nem zárták ki annak lehetőségét, hogy Oroszországot kell keresni a háttérben. Egyes lapok szerint Lengyelország destabilizálása a cél az ukrán válságban. Tusk szerdán szintén közvetlenül Moszkva szerepére utalt. Úgy fogalmazott, nem tudja, ki írta a kiszivárogtatások forgatókönyvét, de azzal pontosan tisztában van, ki a haszonélvezője.

Visszautasította egy thaiföldi tiszt azt az állítást, amely szerint a katonai puccsot előre megtervezték volna. Chatchalerm Chalermsukh altábornagy a BBC-nek adott sejtelmes nyilatkozatában azt közölte, „amennyire tudom, nem voltak erre vonatkozóan előzetes tervek, mert ha lettek volna, akkor az törvénytelen lett volna”. Hozzáfűzte, a katonai hatalomátvétel azért zajlott ellenállás nélkül, mert „a belbiztonsági erők már a fővárosban állomásoztak”.