Sárospatak és az itt található vár világörökségi helyszín, itt és a közeli Sárazsadányban különleges múzeumi látványosság készült el: a két helyszín között hajók hozzák-viszik a kultúrakedvelőket, akik érdeklődnek I. Rákóczi György korhűen helyreállított műhelye és egy múzeumi skanzenszerű néprajzi gyűjtemény iránt.
I. Rákóczi György a korszak legnagyobb ágyúöntető főura volt Magyarországon: 1631-től tizenhét éven át több tucat bronzágyú és tíz harang készült a sárospataki ágyúöntő műhelyben, míg 1672-ben az épületet tűzvész sújtotta. A feltárás során nagy mennyiségben kerültek elő az ágyúöntés rekonstruálásához szükséges leletek, öntőminták, formák, öntőedények.
Ráadásul a régészek szinte teljesen épen találtak meg egy nagyméretű bronzolvasztó lángkemencét a hozzá tartozó tüzelőtérrel és öntőaknával együtt. Mindezt a szakemberek korhűen helyreállították. Európában pillanatnyilag ez az első ilyen feltárt műhely és bemutatóhely, amelyet a nyáron már láthat a közönség. A sárospataki kiállítótérben interaktív módon megismerhető a korabeli ágyúöntők élete és az ágyúöntés technológiája.
Az 500 millió forintos fejlesztésből nem csupán a sárospataki múzeum bővült új látványossággal, hanem a Sárospataktól kilenc kilométerre fekvő Sárazsadány három parasztházát és környezetét is átalakították, hogy helyet adjon a múzeum eddig raktárakban tárolt néprajzi gyűjteményének. A látványosságokat a Bodrog köti össze, amelyen hajókázva látható az egész új múzeumi komplexum.