Balaton;Balatonfüred;calici vírus;halpusztulás;Nemzeti Élelmiszerlánc- biztonsági Hivatal;Magyar Úszás Napja;

Beteg a Balaton?

Tömeges halpusztulás, paraziták okozta halfertőzések, emberi fekáliából származó calici vírus miatti megbetegedések Balatonfüreden a Magyar Úszás Napján, néhány napi vakációzás után táborozó gyerekeket küldenek haza vagy éppen kórházba. A június 26-29-re tervezett balatonföldvári Fun Fest mulatságot is a fertőzésekre hivatkozva inkább lemondták, miközben jövő szombatra tervezik a Balaton-átúszást. A szakértők szerint a Balaton vízminősége kiváló. 

Az utóbbi hetek tömeges gardaelhullása mellett a balatoni keszegfélék sincsenek túl jó bőrben: a Pénzcentrum.hu-nak eljutattott fényképeken is jól látszik az állatok véres, fekélyes megbetegedése. A gardatetemek vizsgálatát követően kiderült, a halpusztulásért több különböző vírus és parazita jelenléte a felelős. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) vizsgálatai szerint a keszegek fekélyes fertőzését is parazita okozza: egy olyan apró rákféle, ami feltételezhetően az enyhe tél miatt jelenleg nagyobb számban található meg a tóban.

Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a Magyar Úszás Világnapján múlt szombaton megtartott balatonfüredi versenyt követően több úszó is fertőzéses megbetegedéssel került kórházba. Bár ez nem hozható összefüggésbe a gardák pusztulásával és a keszegek fekélyes megbetegedésével - ezeket olyan kórokozók okozzák, amelyek kizárólag halakra veszélyesek - úgy tűnik, az emberek sincsenek teljes biztonságban.

Az országos tisztifőorvos szerint emberi fekáliából származó calici vírus okozhatta a Balatonfüreden történt megbetegedéseket, de mivel az ügy vizsgálata még nem zárult le, a fertőzés pontos forrását még nem tudni. Feltételezések szerint illegális szenyvízleeresztés, a kikőtőkben álló jachtok illegálisan leengedett szennyvíze fertőzhetett. Az Index információi szerint az is felmerült, hogy a verseny után osztogatott zacskós víz okozhatta a bajt - ezeket jelenleg a Veszprém megyei népi orvosi szolgálat és a NÉBIH is vizsgálja.

Egy olvasónk korábban arról is beszámolt, hogy a fonyódligeti Erzsébet táborból néhány nap nyaralás után hazaküldték a gyerekeket, mert vasárnap két fiatalt is kórházba vittek, majd hétfőn újabb négy gyermek és egy nevelő betegedett meg. Azóta kiderült: a fonyódligeti táborban 151 hasmenéssel járó megbetegedés történt, Zánkán nyolc gyereknél jelentkezett hasonló tünet. A vizsgálatok még ebben a két esetben sem zárultak le.

Az ÁNTSZ és a NÉBIH szerint a megbetegedésekért nem a Balaton vízminősége tehető felelőssé, az szinte "ivóvíz minőségű", és az elpusztult halakban található vírusok és paraziták sem veszélyesek az emberre, a fonyódligeti, füredi és zánkai fertőzések között sem találtak összefüggést - tehát nyugodtan lehet fürödni a tóban.

Ennek ellenére mégis aggasztóak az elmúlt hetek balatoni eseményei, amik a turizmus szempontjából sem túl előnyösek, hiszen egy súlyosabb ökológiai probléma - az egészségügyi kockázatok mellett - komoly veszteségeket okozhat a turistaforgalom, a vendéglátás és így a magyar gazdaság számára is.