ellenzék;botrány;Seszták Miklós;

2014-06-27 07:12:00

Seszták fejét követeli az ellenzék

Akár hétszáz cég létrejöttében segédkezhetett a 2000-es évek elején ügyvédként Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, az egyik legvagyonosabb politikus. Az Index cikke szerint Seszták olyan cégeket jegyeztetett be százával ugyanarra a címre, amelyek többségét azóta köztartozásai miatt felszámolták. Az ellenzéki pártok távozásra szólították fel a tárcavezetőt, aki az ügyvédi titoktartásra hivatkozva hallgat.

Hiába segédkezett Seszták Miklós fiatal ügyvédként Kisvárdán olyan - kifizetetlen közterheik miatt azóta többségében felszámolt - cégek százait bejegyezni, amelyeket egy kaptafára alapítottak, ha bizonyítható is lenne a tudatosság, az intellektuális okirathamisítás, az Orbán-kormány fejlesztési miniszterét az időmúlás miatt már nem lehetne büntetőjogilag felelősségre vonni. Morális szempontból, etikai kérdésként azonban felvethető a felelőssége - ezt az ellenzéki pártok meg is tették, és az Indexen megjelent cikk közlése után tegnap sorra szólították fel lemondásra a tárcavezetőt.

Az LMP társelnöke, Szél Bernadett szerint már "az offshore hátterű cégekkel kapcsolatba hozható" Seszták miniszteri kinevezése is súlyos hiba volt, a politikusnak most viszont azonnal távoznia kell posztjáról. Erre szólította fel a DK is a minisztert, sőt Gréczy Zsolt szóvivő szerint a DK él azzal a gyanúperrel, hogy "akár összefüggés is lehet a cégalapítási láz és a politikus vagyonosodása között".

Az Együtt-PM szerint a miniszter "erkölcstelen és hiteltelen", ezért Szelényi Zsuzsanna, a szövetség elnökségi tagja szerint is elfogadhatatlan, hogy ilyen ember vezesse azt a tárcát, amelyik ezermilliárdos nagyságrendű uniós források elosztásáért felel. A Jobbik is azt kérte a fejlesztési minisztertől, hogy távozzon a tárca éléről.

Az MSZP megbízott frakcióvezetője, Tóbiás József lapunk kérdésére emlékeztetett: a szocialisták sem a kormányt, sem a minisztereket nem szavazták meg annak idején az Országgyűlésben. Egyébként pedig szerinte annál, hogy lemond-e végül Seszták vagy sem, sokkal fontosabb a paksi bővítés és az arról szóló, ki nem adott hatástanulmány kérdése.



Önmagában az, hogy egy ügyvéd több száz cég alapításában közreműködik, nem bűncselekmény és etikailag sem egyértelműen kifogásolható - ez már Magyar György ügyvéd értékelése a helyzetről. A szakember lapunknak azt mondta: az a kérdés, hogy amikor ezeket a cégeket létrehozták, milyen céllal tették, és erről az ügyvédnek tudnia kellett-e, volt-e olyan gyanús körülmény, amiből neki arra kellett volna következtetnie, hogy az alapítók célja kifejezetten valamilyen bűncselekmény - például adócsalás, csalás - elkövetésére irányult.

Az ügyvéd szerint csak ebben az esetben merülhet fel bűncselekmény elkövetésének gyanúja, ám tekintettel arra, hogy az elkövetés óta több mint tíz év telt el, minden bizonnyal elévültek a cselekmények, így büntetőjogi felelősségrevonásra már nem kerülhet sor. Az etikai kérdéseket azonban ettől élesen el kell különíteni - tette hozzá Magyar György.

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint is más a politikai felelősség kérdése, mint a jogi. Ha a történet úgy igaz, ahogy a sajtóban megjelent, akkor függetlenül attól, hogy megállapítható-e ennyi idő után még a büntetőjogi felelősség, egy normális politikai kultúrában már csak morális szempontok miattis le kellene mondania egy miniszternek - vélekedett.

Amúgy politikai megfontolásból sem biztos, hogy a posztján kellene tartani Sesztákot, hiszen állandó támadási felületet ad az ellenzéknek - tette hozzá.

A botrányt kirobbantó Index-cikk szerint a fejlesztési miniszter évekig volt részese olyan vállalkozások alapításának, amelyek "szinte kivétel nélkül cégtemetőkben végezték rövid és kevéssé átlátható működésüket". Orosz és ukrán állampolgárok nevére néhány kisvárdai címre - 2001-2003 között - legalább 700 betéti társaságot jegyeztek be.

Seszták Miklós, nemzeti fejlesztési miniszter. Forrás: Facebook

Seszták Miklós, nemzeti fejlesztési miniszter. Forrás: Facebook

A társaságok cégbírósági irataiba szúrópróbaszerűen belepillantva a portál szerint az látszik, hogy az egy kaptafára alapított cégek bejegyzésénél közreműködő jogász rendre Seszták Miklós volt. A cégbíróság azóta kifizetetlen közterheik, törvénytelen és követhetetlen tevékenységük miatt szinte az összes céget felszámoltatta.

Seszták az ügyvédi titoktartásra hivatkozva nem nyilatkozott az Indexnek az ügyről. A tárca lapunk kérdéseit is erre hivatkozva hárította el.

Emlékezetes: a nemzeti fejlesztési miniszteri poszton Németh Lászlónét váltó Seszták már tavaly februárban botrányba keveredett. Kiderült ugyanis, hogy miközben az Országgyűlés több bizottságában töltött be tisztséget, felügyelő bizottsági tag volt egy olyan cégben, amely több másik, azonos napon és helyen bejegyzett - egyszemélyes - céggel több mint 12 milliárd forintot nyert egy uniós pályázaton.

Akkor azzal védekezett, fb-tagságáról még a pályázat benyújtása előtt lemondott, ez azonban a cégnyilvántartás szerint nem így volt. Azt állította, nem is tudott a pályázatról, ami nehezen hihető, hiszen azt is elfelejtette megemlíteni, hogy több mint egy évtizedig ő volt a nyertesek jogi képviselője.

Aki lekörözte Gyurcsányt és Papcsákot
A fiatal kisvárdai ügyvéd Seszták Miklós politikai pályája meredeken ívelt felfelé, és már évek óta az egyik leggazdagabb parlamenti képviselő. A 2014. áprilisi állapot szerint 965 864 forintot keresett havonta honatyaként, ám egyhavi jövedelme ügyvédi tevékenysége és álláshalmozása miatt meghaladta a 3,8 millió forintot. Jobban keres, mint a hosszú ideig csúcstartó Gyurcsány Ferenc, vagy Papcsák Ferenc. Kisvárdai és budapesti ingatlanjai több mint százmillió forintot érnek, és 194 millió forint megtakarítással is rendelkezik. Van egy autószalonja is, ma pedig már egyedüli tulajdonosa a Ramiris Autó Kft.-nek, amelynek korábban másik tulajdonosa az a Ramiris Rubin Zrt. volt, amely egy ciprusi - feltételezhetően offshore - cég, a Ramiris Holdings Ltd. tulajdonában állt. A cégbejegyzéskor az offshore cég jogi képviselője Seszták volt. A cégcsoport azért került a figyelem középpontjába, mert offshore-üzleteivel 17 milliárdos kárt okozhatott a költségvetésnek, a bírósági eljárás pénzmosás vádjával indult meg még 2007-ben.