növekedési hitelprogram;növekedési hitelek;

2014-06-27 07:20:00

Kétezer milliárd a kínálat, de alig kell

A Növekedési Hitelprogram (nhp) második szakasza eddig várakozáson alul teljesít. A kereskedelmi bankok - a jegybankkal karöltve - azért bizakodnak, hogy ha a teljes 2000 milliárd keretösszeget nem is sikerül kimeríteni, azért az olcsó hitelnek lesz hatása a gazdasági növekedésre. Más szakemberek szerint azonban az optimizmus túlzott, az alacsony, legfeljebb 2,5 százalékos hitelkamat élénkíti ugyan a kereslet, de számottevő hatása a GDP növekedésére aligha lesz. Kérdés, hogy a 2014-2020 közötti uniós ciklushoz kapcsolódó pályázatok mikortól lesznek elérhetők, mert ez fokozhatja a nhp iránti keresletet.

Az átlagos hitelfelvétel mértéke arról tanúskodik, hogy a vállalkozások tanultak a gazdasági világválságból, ezért óvatosabbakká váltak. Ennek következtében kevesebb hitelt vesznek fel, mert biztosak akarnak lenni abban, hogy garantáltan képesek lesznek arra, hogy a futamidő alatt törleszteni is tudnak.

Általánosságban elmondható, hogy a világválság óta növekedett az ütemesen fizetők aránya, töredékére esett vissza a rossz új hiteleké. A vállalkozásokat az is óvatosabbá teszi, hogy csak akkor vesznek fel hitelt, ha reális reményt látnak arra, hogy terméküknek, szolgáltatásuknak biztos piaca lesz.

Ma már nem megy ritkaságszámba az, hogy az elnyert banki hitelt (uniós támogatást) az ügyfél mégsem veszi fel, mert időközben kiderül, hogy a piaci várakozásaik nem megalapozottak.

Az átlagos nhp-hitelfelvételek mértéke így alakult:

Aki kimaradt az NHP első köréből, még nem késett le semmiről. A jegybank ugyanis 2013 szeptemberében a program folytatásáról döntött, és újabb 2000 milliárd forintos keretet nyitott meg.

A cél most már a beruházások és ezen keresztül a gazdasági növekedés segítése, így az első 500 milliárd forintos csomag 90 százaléka csak beruházásra fordítható.

A jegybank a Növekedési Hitelprogramot elindítása óta időről-időre finomhangolja, hogy szándékai szerint minél több kkv be tudjon kapcsolódni a programba. A 2,5 százalékos maximális kamatszinttel rendelkező és ezért a vállalkozói köznyelvben csak ingyen hitelnek hívott nhp feltételei újabb könnyítéseket tartalmaznak.

Ennek eredményeként június 30-ától amellett, hogy faktoringon keresztül is lehetőség nyílik a kis- és középvállalkozások finanszírozására, számos vállalkozás nagy örömére megszűnik a részvételre jogosult kkv-k alapítási dátumára vonatkozó korlátozás is.

Módosuló feltételek

A vállalkozók szóhasználatával élve "ingyenhitel", a valójában maximálisan két és fél százalékos kamatozású Növekedési Hitelprogramjának (nhp) feltételein módosított a jegybank, július 1-jei hatállyal. A jogszabály-módosítás könnyítéseket tartalmaz a fő célcsoportnak tartott kkv-k számára.

A jövőben az újonnan alapított cég is felveheti a hitelt, és emellett ezentúl vevőkövetelések faktoringon keresztüli finanszírozására is felhasználható lesz. A faktorálásnál egy erre specializálódott cég a pénzt kölcsönöz a vállalkozás számlakövetelésének megvásárlása ellenében.

Vagyis, ha például egy beszállítónak a megrendelő késedelmesen fizet - egy multinacionális kereskedő láncoknál szélsőséges esetben akár a 180 napot is elérheti, akkor a faktorcég a követelést - díj ellenében - kivásárolja, így a beszállító hamarabb, 30 nap alatt a pénzéhez juthat. (A faktoringhoz kapcsolódó hitelek lehívására 2017. december 31-ig van lehetőség.)

A július 1-jei változások újabb kisvállalatoknak és őstermelőknek nyújtanak olcsó hitelt. A frissen alakult cégek között lehetnek olyanok is, amelyek nem hitelképesek, de jó vevőik vannak.

Ugyanakkor Monetáris Tanács a növekedési hitelprogram harmadik pillérét alkotó devizacsere-tenderek megszüntetéséről is döntött, ugyancsak július 1-ei hatállyal. Lépésüket azzal indokolták, hogy Magyarország külső sérülékenysége mérséklődött, ezért a továbbiakban már nem indokolt a feltételhez kötött jegybanki devizacserék fenntartását.

Emlékezetes, hogy az MNB tavaly április 4-én hirdette meg az nhp-t, amelynek a most megszüntetett harmadik pillére az ország külső sérülékenységének csökkentését célozta.

A harmadik pillér a szakemberek szerint betöltötte a hivatását. Az MNB eddig heti rendszerességgel hirdette meg a devizacsere tendereket, 2,5 milliárd euró keretösszeg mellett. A 2013. június 3. és 2014. június 4. közötti 53 tenderen összesen 12 igénybevétel történt bruttó 1,53 milliárd euró (460 milliárd forint) összegben.