kormány;Lázár János;Ernst and Young;Norvég Alapok;

2014-06-27 13:12:00

Újabb fegyvert vet be a kormány a Norvég Alapok ügyében

A magyar kormány levélben fordult az Ernst and Young magyarországi vezetőjéhez, azt kérve, hogy betekinthessen a norvég alapok 2008-2010 közötti forráselosztásáról készített jelentésébe. Ezt  a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára jelentette be budapesti sajtótájékoztatóján.

Csepreghy Nándor elmondta: sajtóértesülések szerint a norvég alapok kezelését koordináló és felügyelő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) korábban vizsgálatot rendelt az Ernst and Young cégtől. A helyettes államtitkár szerint a vizsgálat megállapításai a magyar kormány kifogásait erősítik, többek között azt, hogy nem biztosított a bíráló bizottságok függetlensége.

Csepreghy hozzátette: amennyiben a sajtóértesülések megerősítést nyernek, a magyar kormánynak nem lesz más lehetősége, mint büntető feljelentést tenni, mert a sajtóban megjelent információk bűncselekményekre utalnak.

Az EY a mindenkori ügyfeleit érintő ügyekben nem nyilatkozik
 Az EY (korábban Ernst & Young) szigorú belső szabályzatának megfelelően a mindenkori ügyfeleit érintő ügyekben nem nyilatkozik, és semmilyen ilyen jellegű információt nem hoz nyilvánosságra az üzleti titkok védelme érdekében  - közölte a társaság.

Mint a Népszava is megírta, Norvégia májusban döntött úgy, hogy felfüggeszti az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Alapok Magyarországgal kötött szerződései alapján folyósított pénzek kifizetését. A norvég külügyi tárca a döntést indokolva úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány áthelyezte az alapok forrásainak kifizetését és programjainak kivitelezését, valamint ellenőrzését a központi kormányzati adminisztráció rendszeréből egy független, állami tulajdonú társasághoz, és ezzel a lépéssel megszegte a szerződésekben foglaltakat.

Az alapot kezelő Ökotárs Alapítvány közölte: közvetlenül a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda megbízása alapján működnek. A szerződés világosan kijelöli a beszámolási kötelezettségeket és ellenőrzési jogköröket az átlátható, korrekt működés érdekében. Az Ökotárs négyhavonta pénzügyi, évente tartalmi beszámolót küld az FMO-nak, amelyik éves találkozók keretében is vizsgálja az előrehaladást - eddig mindent rendben találtak, sőt az egyik legjobban működő civil alapnak tartják a magyart a 15 országban futó civil támogatási programok között. Ezen túl szintén az iroda által kijelölt könyvvizsgálók, és az EGT ellenőrző szervei vizsgálhatják az NCTA működését - ahogy ez az év második felében meg is fog történni.