műanyag;szennyező anyagok;Newlight;

Környezetszennyezés elleni műanyag

Szinte alkímiai műveletnek tűnik a potenciálisan egészségre káros gázok átalakítása olyan hasznos és környezetbarát anyagokká, amelyeket mindennapi életünk során használunk.

Egy kissé úgy, mint Marguerite Yourcenar híres regényében, az Opus Nigrumban, ahol a fénytelen anyag arannyá változik. De az irodalmi hasonlatok csak egy bizonyos pontig érvényesek, mivel a kaliforniai Newlight társaság „AirCarbon” technológiájának az az ígérete, hogy az üvegházhatású gázokat csillogó műanyaggá alakítja át az okos- és mobiltelefonok borítója számára, távolról sem fikció, hanem nagyon is valóságos dolog, sőt már kereskedelmi forgalomban is elérhető.

A széndioxidot egy szabadalmaztatott eljárással kivonják a levegőből, átvezetik egy bio-katalizátoron, amely elszigeteli a szenet, majd újra egyesítik a molekulákat egy hőre lágyuló műanyagban. Itt nem csak egy „zéróhatású” technológiáról, hanem egyenesen „negatív szénről” van szó, amelynek végén, lényegében a szén-dioxid foka a kiindulási ponthoz viszonyítva csökken, és ha teljesen beépül a gyártási folyamatba, hozzájárulhat az olajszükséglet érezhető csökkenéséhez (amelytől a műanyagok nagyobb része függ) és enyhítheti a környezetszennyezés problémáit

A technológia működtetése sokban függ attól, hogy a gyártók mennyire lesznek képesek elfogadni az újítást. Ezzel összefüggésben egy bátorító jelzés már érkezett a Dell számítógép gyártó cég részéről, amely nemrég bejelentette az AirCarbon öko-plasztik bevezetését, amely a Latitude ( Google alkalmazás) vonal mobiljainak alkotó eleme. Hiányzik azonban még a termék széleskörű kereskedelmi forgalmazása. A technológia 2013 óta van a piacon, amikor hivatalosan felavatták Kaliforniában az AirCarbon gyártását egy négy emeletes épületben, amely egy emésztőrendszer gázait használja fel műanyag gyártására.

A múlt év novemberében mutatták be az első olyan tárgyat, amelyet ezzel a rendszerrel gyártottak: a K1 márkájú széket. 2014 áprilisában Mark Herrema, a Newlight igazgatója bejelentette, hogy egy befektető csoporttól a 2003-ban alapított vállalat 9 millió dollárt kapott az AirCarbon bázisú bio-katalizátor kifejlesztésére és szabadalmaztatásra.  Mindezt tíz év alatt sikerült végrehajtani. „Ez az összeg lehetővé teszi, hogy terjeszkedési stratégiánk második szakaszába lépjünk”- mondta az igazgató..