mobiltelefon;nyomozás;zsarolás;esküvő;Orbán Ráhel;

2014-07-01 17:09:00

Megzsarolták Orbánékat?

A Népszava olyan információk birtokába jutott, amelyek szerint már tavaly ősszel "megkeresték" a miniszterelnök környezetét az Orbán-lány esküvőjén eltűnt telefon kapcsán. Akár zsarolás is történhetett. Forrásunk szerint csak jóval a lagzi után derült ki, hogy az eltűnt mobil kellemetlen tartalmú lehet, ekkor állították rá a keresésre a magyar FBI gyilkossági főosztályát. Ezt követően sok tucat DNS-mintát vettek egy sereg ott dolgozó "cselédtől". Lapunk úgy tudja, valójában a vendégeknek - igaz csak  egy részüknek - is genetikai mintát kellett adniuk.

Egy pincér három hónapja tette közzé a blogján, hogy 2013 novemberében, két hónappal a kormányfő lányának esküvője után az eseményen dolgozóktól DNS-mintát vettek, hogy kiderüljön, ki lophatott el egy mobiltelefont a 300 fős vendégsereg egyik tagjától. A vendégeket nem háborgatták ilyesmivel - írta az érintett, Csókási László.

A férfit tavaly - a rendezvény többi dolgozójával együtt - megkereste a Nemzeti Nyomozó Iroda azzal, hogy jelenjen meg tanúkihallgatáson. Csókási azt írta "a meglepődésem ott váltott át sokkba, amikor a nyomozótiszt az első adandó alkalommal közölte, hogy minden dolgozótól DNS-mintát vesznek!" A férfi szerint több mint 60 ember dolgozott a vejének, Tiborczéknak a birtokán azon az éjjelen (pincérek, konyhai személyzet, őrök). A legtöbben azonnal hozzájárultak a vizsgálathoz. Csókási először megtagadta a DNS leadását, de egy második kihallgatásra is beidézték, ahol figyelmeztették, akár kétszázezer forintos rendbírsággal is sújthatják, ha makacskodik. Így végül levehették a mintát.

A Népszava - egy, a nyilvánosságot kerülő volt titkosszolgálati beosztott tájékoztatása alapján - úgy értesült, hogy a vizsgálatba a kémelhárítást is bevonták. Ez a polgári titkosszolgálat az, amely a legszorosabb együttműködésben dolgozik az NNI-vel. Különösen érzékeny esetekben ez nem ritkaság, mondta. Izgalmas a történetben, hogy a "kisebb értékre elkövetett lopás vétsége" ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda életvédelmi osztálya jár el, magyarul a legjobban képzett hazai gyilkossági nyomozók keresik a telefont. Forrásunk úgy fogalmazott, hogy a készüléken személyiségi jogokat érintő adatok lehetnek.

A kilenc hónappal ezelőtt telefonlopás ténye lényegében két hónapig nem keltette fel a magasabb hatóságok figyelmét. Így nem tudni azt sem, hogy az állítólagos eseményt követő második hónapban miért indult be a legfontosabb hazai bűnügyi apparátus. Talán, mert ekkor - ahogyan informátorunk fogalmazott - megtörténhetett a "kapcsolatfelvétel" a telefon új birtokosa, és korábbi tulajdonosa között. Ezt köznyelven zsarolásnak, kényszerítésnek mondanánk. Emiatt "repülhetett rá az ügyre" a gyilkossági főosztály. Tudtunkkal azonban sem a személyzet, sem az ott jelen lévő vendégek - már, akiket ellenőriztek - nem akadtak fenn a szűrésen.

Mint forrásunk megjegyzi: aligha hihető, hogy - amint állítják - egy, a telefon tokján talált ujjnyom apró genomja miatt kellett elrendelni a tömeges DNS-vételt, ez tudományosan csalhatatlanul bizonyítható eredményre ugyanis ritkán vezethet. Sokkal valószínűbb, hogy a tokon valójában más jellegű, markánsabb, és jobban azonosítható genetikai mintát találhattak.

Az ORFK sajtószolgálata a történtekkel kapcsolatban három hónapja - állandó megkereséseink ellenére - egyetlen mondatnyi érdemi választ sem adott a Népszava számára.