X_Foci VB 2014;Belgium;Argentína;negyeddöntő;Tim Howard;Marc Wilmots;

2014-07-03 07:54:00

Amerikából jöttek, mesterségük: igazi futballisták

Ilyen sem volt még! A vb-k történetében először a nyolc csoportgyőztes jutott a negyeddöntőbe: Argentína, Belgium, Brazília, Costa Rica, Franciaország, Hollandia, Kolumbia, Németország. A nyolcaddöntő utolsó napja két hosszabbításos meccset, egy felejthetőt és egy felejthetetlent hozott. A belga-amerikai ütközetre jelzőt találni nemigen lehet.

Talán jobb is ez így. Hogy két nap szünet következett. Ennyi élményt, ennyi izgalmat, megrázkódtatást, örömöt, bánatot, fényt, csillogást, szürke arcot, a kudarc keserveit elviselni képtelenség. Olyan világot élünk, amelyben a jelzők elértéktelenednek. Mindenhol legekről, csúcsokról, maximumokról van szó, s amikor azokat tényleg indokolt volna használni, kiüresedett szavak maradnak csak hátra.

Belgium-Egyesült Államok 2-1 (2-0, 0-0, 0-0)

Nyolcaddöntő, Salvador, 51 000 néző. Jv.: Dzsamel Hajmudi (algériai).
Belgium: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Mertens (Mirallas, 60.), De Bruyne, Hazard (Chadli, 111.)- Origi Lukaku (91.).
Egyesült Államok: Howard - Johnson (Yedlin, 32.), Gonzalez, Besler, Beasley - Cameron - Zusi (Wondolowski, 72.), Jones, Bradley, Bedoya (Green, 106.) - Dempsey.
Gól: De Bruyne (93.), Lukaku (105.), ill. Green (107.).
Sárga lap: Kompany (42.), ill. Cameron (18.).
Kiállítva: -

A brazíliai vb mához három héttel ezelőtt kezdődött. Az eltelt időben egyre-másra gondoltuk, hogy ezt már nem lehet hova fokozni. Láttunk mindent, amit a futball tartogathat.

Voltak káprázatos meccsek, drámák, utolsó pillanatban kapufák, sorsdöntő játékvezetői tévedések, kihagyott büntetők, kullogva ment haza a címvédő, szerencsével jutott tovább a házigazda, színészi alakítással kerültek a nyolc közé a hollandok.

És akkor jött az utolsó nyolcaddöntő. Belgák az amerikaiak ellen. Nem úgy tűnt,

mintha ez lenne a meccsek meccse. És mi lett belőle, te jó ég?!  A labdarúgás a világ legcsodálatosabb sportja, de amit ez a két csapat a salvadori kedd estében prezentált, az minden, de minden csúcson túltett. A legek meccse volt. Nem azért, mert az amerikaiak 153 kilométert futottak összesen. Nem azért, mert Tim Howard kapus vb-rekordot fölállítva 16 védést mutatott be.

De Bruyne csapata egyik legjobbja volt, gólja is kellett a továbbjutáshoz FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/KEVIN C.

Hanem mert a 120 perce során a sportág minden szépségét felvonultatta. Döbbenet volt végignézni a tengerentúli önfeláldozást, a vörösök folyamatos támadásait, a 28 SPORTEMBER elhivatottságát, erőfeszítését, tudását, ahogy a fizikai korlátaikat feszegetve is tökéletesen bánnak a labdával.

"Ami történt, thrillerbe illik!" - mondta például Jürgen Klinsmann. A Team USA német szövetségi kapitánya kapusa teljesítményéről azt mondta: fenomenális. A történtekről azt vallotta: extrém dolgok zajlottak a pályán. A búcsúról pedig azt: "Amikor Belgiumot a maximumra késztetjük, vagy még azon túli erőfeszítésre, akkor büszkék lehetünk a csapatunkra. Mégis elkeserítő 120 perc után kikapni. Megvoltak a lehetőségeink, hogy kiegyenlítsünk. Sokat fejlődtünk, s felvesszük a küzdelmet a világ legjobbjaival". Végül gratulált az ellenfélnek.

Ahogy megtette ezt Marc Wilmots is a rivális felé. "A végén borotvaélen táncoltunk ugyan, de megérdemeltük a győzelmet. Sokat tettünk a sikerért, Howard káprázatosan védett" - mondta a belga szakember, aki máris előre tekintett, s elmondta, az argentinok ellen nem együttese számít az esélyesnek, ám győzni szeretnének.  Nekünk még van időnk, ne szaladjunk előre.

"Igen, valaki mondta. De mit számít, amikor kiestünk!" - kesergett Howard, amikor fölvetették neki, rekordot állított fel. Megkérdezték tőle, ez volt-e pályafutása legjobb teljesítménye. "Talán" - felelte, s megismételte, nem számolta a védéseket, nem is érdekli. Hiszen kikaptak. Néhány nap, esetleg hét elteltével talán ráeszmél arra, továbbjutással akartak nagyot alkotni, de így is a futballtörténelem dicsőséges fejezeteihez csatlakoztak.

Kulcsadatok

1. vb-labdaérintéséből talált a kapuba Justin Green. Ekkor lépett először pályára Brazíliában, s ekkor ért először a labdához. Így kell bemutatkozni!
5 legutóbbi vb-meccsén a belgák nem találtak a kapuba az első félidőben.
6 gólt szerzett Belgium a most zajló tornán, ebből négyet cserejátékosok értek el
9 legutóbbi vb-góljátmás és más játékosa szerezte Belgiumnak

10 helyzetet dolgozott ki De Bruyne, amire 1982 óta nem volt példa a vb-n (akkor a skót Gordon Strachan remekelt Új-Zéland ellen).
16 védést mutatott be Tim Howard; a vonatkozó statisztikát 1966 óta tartják számon, ez lett az új rekord, miután megelőzte a perui Ramon Quirogát, aki 13 hárítást jegyzett 1978-ban a hollandok elleni 0-0 során.
32. lövésükkel voltak eredményesek a belgák

39 lövést eresztettek meg az amerikai kapura a vörösök, ez 1966 óta a negyedik legmagasabb adat.
50 százaléknál többet először birtokolta a labdát a Team USA a 2010-es, algériaiak elleni találkozó óta.
83 alkalommal próbálkoztak gólszerzéssel a belgák a most zajló tornán (ebben a blokkolt lövések, fejesek is benne vannak), ez a legtöbb a 32-es mezőnyben.