EU;hiány;államadósság;kincstárjegy;ÁKK;

2014-07-04 07:26:00

Brüsszeli feddés után visszafogott értékesítés

Dicséret illeti az Államadósság Kezelő Központot (ÁKK). Annak ellenére, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel az élen, a kormány visszautasította Brüsszel figyelmeztetését, miszerint évek óta nem csökken Magyarország GDP arányos államadóssága, mégis a tegnapi 12 hónapos diszkont kincstárjegy aukción az ÁKK jelentősen szűkítette kínálatát, legalábbis az elmúlt hónapok gyakorlatához képest.

Február óta az volt a gyakorlat, hogy ezekből az értékpapírokból 60 milliárdot kínált fel a kéthetente megrendezésre kerülő aukción a magyar adósságkezelő, ezzel szemben tegnap csak 40 milliárd forintos volt a tervezett értékesítés. Az állampapír jegyzői ezzel szemben 93 milliárd forintos keresletet jeleztek, azonban az ÁKK nem engedett a 40 milliárd forintból. Ráadásul a papírokat 2,18 százalékos történelmi minimum hozamon sikerült eladni. Mivel jelenleg 2,4 százalékos a jegybanki alapkamat, az állampapír hozama ezt alulmúlja.

A 40 milliárd forintos értékesítés olyan alacsony, amire 2013 utolsó negyedéve óta nem volt példa. Abban az emlékezetes időszakban azonban az ÁKK tudatosan leszorította az állampapír-kínálatot, az MNB pedig 296 forintra vitte le az euró kurzusát. Mindezt tették annak érdekében, hogy a tartalékokat apasztva teljesíteni tudja az év végi csökkenő adósságmutatót, azt 79,2 százalékra vigye le, a megelőző év utolsó napján regisztrált 79,8 százalékhoz képest.

Az ÁKK mostani óvatossága nem csak azért figyelemre méltó, mert ad az Európai Bizottság kritikájára, hanem azért is, mert jogos a félelem, hogy az első fél évi GDP arányos államadósság-adatok valószínűleg emelkedő tendenciájú lesz. Ha az ÁKK az év végéig tudja tartani a visszafogott kibocsátást, akkor talán a tavaly év végihez képest kevesebb trükkre lesz szükség ahhoz, hogy a tényleges államadóssági mértéket a kormány fel tudja vállalni.