KSH;külkereskedelem;gépjárműipar;

- Pörög a külgazdaság

Továbbra is kiemelkedő számokat közöl a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelmi termékforgalomról. Idén áprilisban a a kivitel volumene 6,5, a behozatalé 8,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. Az év első négy hónapjában a külkereskedelem export- és importvolumene azonos mértékben, 8,2 százalékkal bővült. Mivel a kivitel értéke 7,1 milliárd eurót (2178 milliárd forintot), a behozatalé pedig 6,4 milliárd eurót (1986 milliárd forintot) tett ki, így a külkereskedelmi mérleg többlete az év negyedik hónapjában 629 millió euró (193 milliárd forint) volt.

Felületes benyomásunk az, hogy a forint árfolyama folyamatosan gyengül, azonban a KSH számai ezzel ellentétes tendenciát tükröznek, és azt jelzik, hogy ebben az időszakban az euróhoz képest 3,4 százalékkal erősödött a forint, míg a dollárhoz viszonyítva 0,7 százalékkal izmosodott a nemzeti devizánk. Már megszokhattuk, hogy az export (és az egész ipar) húzóágazata a gépjárműipar. Az év első négy hónapjában sem volt ez másképp a teljes külkereskedelmi termékforgalom mintegy felét kitevő gépek és szállítóeszközök volumene kivitelben 8,5, behozatalban 10 százalékkal nőtt 2013 első négy hónapjához viszonyítva.

A keleti nyitás politikájának mindössze annyi eredménye van, hogy ebben a relációban a külkereskedelmi mérleg hiánya mérséklődött, a visszaeső import miatt, az export növekedés pedig alig mérhető. 2014. január–áprilisban az export 80, az import 75 százalékát bonyolítottuk le az EU-tagállamaival. A kivitel volumene 10, a behozatalé 15 százalékkal volt több, mint a bázisidőszakban, a többlet 575 millió euróval (136 milliárd forinttal) csökkent. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel 1 százalékkal nőtt, az import 8,2 százalékkal esett vissza 2013. január–áprilishoz képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 596 millió euró (182 milliárd forint) volt, 829 millió euróval (233 milliárd forinttal) kevesebb, mint egy évvel korábban.

Dicséret illeti az Államadósság Kezelő Központot (ÁKK). Annak ellenére, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel az élen, a kormány visszautasította Brüsszel figyelmeztetését, miszerint évek óta nem csökken Magyarország GDP arányos államadóssága, mégis a tegnapi 12 hónapos diszkont kincstárjegy aukción az ÁKK jelentősen szűkítette kínálatát, legalábbis az elmúlt hónapok gyakorlatához képest.