Horn Gyula szobrát, a politikus születésnapjához (1932. július 5.) kötődően leplezték le.
Tóth József, a kerület szocialista polgármestere az avatóünnepségen beszédében kiemelte: a baloldali Horn Gyula élete során mindig a társadalmi egyenlőségért, az alsó osztályok felemelkedéséért dolgozott, miközben a "szabadság illatát megérezve a határokat feszegetve és tágítva ténykedett egy szabad, igazságos Magyarország megteremtéséért".
A polgármester a néhai kormányfőt "egyenes, tiszta baloldali embernek" nevezte, aki sosem felejtette el, hogy közülünk emelkedett ki, s mindig éreztette velünk, hogy sosem szakadt el tőlünk. Mint mondta: Horn Gyulára hullottak a nemzetközi, főként német elismerések, díjak, kitüntetések. Ezek között a legfontosabb a Károly-díj volt, amelyet Aachenben vehetett át a dómban rendezett nagy ünnepség keretében. Kitüntető hazai gesztust azonban egyetlen egyet élvezhetett, 2004-ben Budapest XIII. kerület díszpolgára lett. Állami kitüntetésére nem került sor.
Hannes Swoboda, az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának volt vezetője beszédében az 1989-es határnyitás kapcsán kijelentette: emberek millió lehetnek hálásak Horn Gyulanak a bátorságáért.
Horn Gyula nemzetközi elismertségét a keletnémet menekültek előtti 1989. szeptemberi határnyitás során játszott szerepének is köszönheti. 1989. június 27-én Alois Mock osztrák külügyminiszterrel együtt a televízió nyilvánossága előtt jelképesen átvágta az azt megelőző hónapokban felszámolt műszaki határzár maradványát. 25 éve, hogy Horn Gyula jelentette be azt is, hogy a magyar hatóságok átengedik a nyugati határon a Német Demokratikus Köztársaság azon állampolgárait, akiket Ausztria vízum nélkül hajlandó volt fogadni.
Külügyminiszterként előkészítette és 1990 márciusában aláírta a magyar-szovjet csapatkivonási megállapodást. A rendszerváltás korának magyar politikusai közül, beleértve a polgári ellenzék képviselőit is, elsőként vetette fel Magyarország lehetséges NATO-tagságának témáját, illetve az Európai Unióhoz való csatlakozás ügyét.
A szobor Kutas László hosszú évtizedek óta a XIII. kerületben, a Lehel úton alkotó szobrászművész alkotása.