lázadók;Irak;dzsihád;

- Túlterjeszkedtek a dzsihadista lázadók?

Az iraki kormányerők pénteken légicsapást hajtottak végre a dzsihadista lázadók ellen, az Iraki és Szíriai Iszlám Állam (ISIS) legalább harminc harcosát megölték. A szunnita csoport harcosai hetek óta próbálják bevenni Irak legnagyobb olajfinomítóját, egyszer már majdnem sikerült átvenniük az ellenőrzést a bejdzsi létesítmény felett, de az iraki hadsereg egységei végül megakadályozták az áttörést.

Az iraki antiterrorista erők szóvivője, Szabah al-Nuaman tegnap bejelentette, a lázadók nyolc járműből álló konvoját támadták egy harci gépről a finomító közelében, Bagdadtól északra. Visszafoglalták Szaddám Huszein faluját, Avdzsát is, ezt azonban a hírügynökségek nem tudták más forrásból megerősíteni. Az iraki kormányerők pénteken a szíriai határ közelében harci helikopterről célzott rakétatámadást hajtottak végre egy épület ellen, amelyben a feltételezések szerint az ISIS vezetői tartották tanácskozásukat.

Mivel Bagdad felé nem tudnak előrejutni, a lázadó erők Szíriában terjeszkednek. A CNN a londoni székhelyű szíriai emberi jogi megfigyelő csoport értesülései alapján jelentette, hogy a szunnita lázadók átvették az ellenőrzést Szíria legnagyobb olajmezője felett, az al-Omar létesítmény naponta több mint 75 ezer hordó kőolaj kitermelésére képes. Elfoglalták az al-Tanak olajmezőt is. Végigszáguldottak a térségen, egy sor kisebb települést, egy katonai repülőteret és egy helyi katonai bázist is bevettek, mint az ISIS közölte, gyakorlatilag nem találkoztak ellenállással, könnyűszerrel nyomultak előre. Az AP jelentése szerint a szíriai Deir al-Zur tartomány központjától Bukamal határvárosig tartó korridort ellenőriznek a dzsihadisták, megteremtve az összeköttetést a múlt hónapban elfoglalt észak- és nyugat-iraki területekkel.

A Pentagon értékelése szerint ugyanakkor az ISIS valószínűleg erején túl terjeszkedett, a megszerzett területeket nem tudja ellenőrizni, logisztikai, kommunikációs kapacitásai túlterheltek. "Az iraki erők lehetőséget kapnak erőik átcsoportosítására" - vélekedett Martin Dempsey tábornok. Az amerikai vezérkari főnök szerint a kormányerők képesek lesznek tartani Bagdadot.

Saját párttársai körében egyre többen követelik a venezuelai elnök, Nicolás Maduro távozását. A még Hugo Chávez által kiszemelt utód függetlenítené magát a néhai elnök régi gárdájától, miközben mind többen alkalmatlannak látják az elnöki poszt betöltésére. Kérdés, hogy a chávezi tábor megosztottságát ki tudja-e használni a választásokon többször is alulmaradt ellenzék.