Rogán Antal frakcióvezető úr parlamenti érvelése a devizahitelesek problémáinak megoldására, enyhén szólva nevetséges hátrafelé mutogatás. Nem akarom az szoclib kormányok felelősségét vitatni a devizahitelek dolgában, de amit Rogán állít, miszerint csak egy banki etikai kódexre futotta tehetségük, az a tények durván leegyszerűsített demagóg propagandája.
A devizahitelesek problémáit az Amerikából 2007 őszén kiindult, de a globalizáció következtében az egész világgazdaságra kiható válság eredményezte. Ez 2008-09-ben csúcsosodott ki, többek között a munkahelyek tömeges leépülésével, a GDP jelentős csökkenésével.
De csupán emlékidézőként utalnék Járai Zsigmond monetáris kamatpolitikájára, ami a magas kamatszint miatt a hitelt igénybe vevőket a devizaalapú hitelek irányába vitte el.
A válság után árfolyamesés is volt, de nem olyan mértékű, mint ami Kósa és Szijjártó 2010 őszi megszólalását követő árrobbanást kiegyenlíthette volna. Azt követően pedig az Orbán-Matolcsy féle unortodox gazdaságpolitika rontotta a forintot.
Tehát 2010-ig a nagymértékű forintromlás hatásaival nem kellett számolniuk a hitelfelvevőknek. Bajnai kiszámítható válságkormányzása alatt sem rendült meg a magyar kormány iránti bizalom.
Mit tett a Fidesz kormány? Négy kemény, kétharmados év regnálása alatt? Azokat segítette ki, akiknek komoly visszafizetési problémái nem voltak. Vannak köztük bőven fideszes honatyák is. Akkor mit akar Rogán Antal ezzel a "csak etikai kódex" érveléssel? Elhárítani az előző ciklus korlátlan hatalmának impotenciájáról a figyelmet?
Azt üzenem a jól kikupálódott, az egykor szimpatikus "Tóninak" (akkor még nem uraztam), hogy jó volna, ha legalább lelkiismereti szinten rendelkeznének egy kormányzati etikai kódexszel. Rájuk férne!