Elkezdődött a vezető pozícióra pályázó politikusok meghallgatása az MSZP-ben. A jelentkezőknek először a jelölőbizottság kérdéseire kell válaszolni, mert a pályázat és a meghallgatás alapján ez a testület dönt arról, ki milyen posztért indulhat majd a június 19-i tisztújító kongresszuson.
Miután pártelnöknek csak Tóbiás József megbízott frakcióvezető, az országos választmány vezetésére pedig egyedül Botka László jelenlegi választmányi elnök jelentkezett, indulásukat biztosan támogatni fogja a jelölőbizottság.
A házi őrizetben ülő Simon Gábor által korábban betöltött, így jelenleg üres elnökhelyettesi tisztségre azonban forrásaink szerint legalább öten bejelentkeztek, közöttük Szanyi Tibor EP-képviselő, Gúr Nándor mai alelnök, illetve Gőgös Zoltán, a párt agrárpolitikusa, Veszprém megyei elnöke.
Lapunk úgy értesült, hogy Gőgös lehet majd a befutó, részben mert a volt államtitkár következetesen és sokak számára szimpatikusan képviseli a vidéken élők érdekeit, de az is mellette szól, hogy még nem volt az elnökség tagja. Információnk szerint Gúr és Gőgös saját megyéjük biztatására amolyan menekülőútként az alelnöki pozíciót is megcélozta.
Alelnöknek is többen jelentkeztek; Ujhelyi István EP-képviselő, valamint Kovács László korábbi pártelnök maga jelentette be, hogy versenybe száll a posztért. Ujhelyi korábban azt mondta, részt szeretne venni az MSZP és a baloldal megerősítésében, ezért vezető posztot is kész vállalni.
Hozzátette: ha bizalmat kap a kongresszustól, a párt egyik legaktívabb alelnöke lesz. Kovács lapunknak elmondta, hogy a saját, XII. kerületi alapszervezete ugyan elnökhelyettesnek akarta javasolni, végül az ő kérésére alelnöknek jelölték, de emellett az elnökségi tagságot is megpályázta.
A volt uniós biztost jövő hétfőn hallgatja meg a jelölőbizottság és a politikus reméli, hogy ez alkalommal nem utasítják el az indulását, mint két évvel ezelőtt a fiatalításra hivatkozva tették. Abban bízik, hogy a jelölésnél, a kongresszusi döntésnél csak a teljesítmény fog számítani - tette hozzá.
Értesülésünk szerint Harangozó Tamás volt elnökségi tag szintén pályázik a két alelnöki hely egyikére, ahogy Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes is. Úgy tudjuk, hogy Lukács a szocialisták kommunikációs ügyeit is felügyelni akarja.
Az elnökségi helyekre szintén sokszoros a túljelentkezés. Többen akarnak újrázni, azonban van, aki nem kér pozíciót. Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter a napokban Facebook-oldalán azt írta: "Köszönöm azok bizalmát, akik megkerestek, hogy vállaljak szerepet az MSZP hivatalos vezetésében. Jól esett! Én azonban tartom magam ahhoz, hogy nem kell funkció, hogy segítsem az MSZP-t ebben a nehéz helyzetben. Sőt, lehet, hogy így még többet tehetek a baloldalért, s így Magyarországért".
A kongresszusra készülve már megválasztották a szocialisták helyi és megyei vezetőit, akik között régiek és újoncok is vannak. Baranyában a jövőben is Puch László, korábbi pártpénztárnok irányítja a szocialisták munkáját, Tolna megyében ismét Harangozó Tamás, Somogyban Harangozó Gábor, az országos választmány elnökhelyettese kapott bizalmat.
Csongrádban Botka László választmányi elnököt, Veszprém megyében Gőgös Zoltánt, Szabolcsban Veres János volt pénzügyminisztert választották újra, Fejér megyében Horváth Andrást, aki az előző ciklusban az MSZP országgyűlési képviselője volt, Győr-Sopron megyében pedig a szintén korábbi parlamenti képviselő Kránitz László újrázhat. Békésben Varga Zoltán, volt önkormányzati miniszter, a Jászságban Iváncsik Imre korábbi államtitkár, Nógrádban Boldvai László, a párt korábbi pénztárnoka, Vas megyében Nemény András volt országgyűlési képviselő, Heveben Érsek Zsolt, Bács-Kiskun megyében Király József, Zalában pedig Fodor Csaba vezetheti tovább a területi szövetséget.
Borsodban Varga László váltotta Gúr Nándort. Varga tavasszal Miskolcon egyéni mendátumot szerzett és jelenleg a szocialista párt elnökségi tagja. Komárom-Esztergom megyében Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes utóda Ujházy Emil lett. Lukács a helyi szervezet küldöttgyűlésén azt mondta, párttisztségei, valamint parlamenti munkája miatt döntött úgy, hogy nem indul újra a megyei elnöki tisztségért.
A politikusról két hete a civilhetes.net. azt írta, hogy a párt "sokszor furcsa hírű ifjúsági szervezetein keresztül nőtte ki magát - Keleti Györgyön átlépve - megyei elnökké. Régi, de kevéssé ismert szereplője a megye közéletének, igazi háttérben matató, alkukat kötögető, kamarilla politikus, akinek feszült viszonya van a helyi médiával".
A szocialisták Hajdú-Bihar megyei elnöke Huszka Imre lett, Pest megyében pedig Szentgyörgyi József váltotta Tóbiást. A budapesti szervezetet a jövőben Kunhalmi Ágnes irányítja.