Izrael egyre erőteljesebben készül egy szárazföldi akcióra a Gázai övezetben azt követően, hogy a területről szüntelenül rakétákkal lőnek izraeli városokra a Hamász radikálisai. Peter Lerner, a hadsereg szóvivője azt közölte, csapást mérnek a Hamászra azzal a céllal, hogy csökkentsék az Izrael elleni támadások számár. Csak hétfőn nyolcan rakétát lőttek ki izraeli területre. „Ennek azonban véget vetünk” – jelentette ki a katonai szóvivő, s a szárazföldi csapatok bevetésére is utalt, ugyanakkor azt is hozzátette, nem hiszi, hogy „ez már azonnal bekövetkezne”.
Izrael több tucatnyi célpontot támadott a Gázai övezetben kedd délután, köztük olyan lakóházakat, amelyekben feltételezhetően a Hamász milicistái bújtak meg. A légierő emellett rakétakilövő telepeket és a milicisták kiképző táborait is támadta. „Fokozatosan növeljük a nyomást” – közölte Lerner. Hírek szerint összesen 150 terrorsejtet semmisítettek meg. Palesztin közlések szerint 14 személy vesztette életét, köztük nyolc polgári személy és három gyermek. Hat megölt személy a Hamász és az Iszlám Dzsihad tagja volt.
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke felszólította Izraelt, haladéktalanul hagyjon fel a légicsapásokkal. A Gázai övezettől egy negyven kilométeres sávban élőket felszólították arra, hogy óvóhelyeikre távozzanak. A Hamász becslések szerint körülbelül 10 ezer különféle nagyságú rakétával rendelkezik, amelyekkel Tel-Avivtól északra lévő területeket képes támadni.
Barack Obama amerikai elnök visszafogottságra szólította fel a feleket, s „veszélyes pillanatot” emlegetett egy izraeli lapban megjelent vendégkommentárjában. Elítélte a három izraeli diák, majd a palesztin fiatal meggyilkolását. Ugyanakkor hozzátette, az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a közel-keleti megbékélés iránt.
A Hamász katonai szervezete, az Esszedin al-Kasszam Brigádok azt közölte, Izrael a légicsapásokkal egy „vörös vonalat” lépett át. „Ha nem hagynak fel ezzel a politikával, választ adunk, meglepjük az ellenfelet”. Szami Abu Szhuri, a Hamász szóvivője természetes reakciónak nevezte a „brigádok” rakétakilövéseit.
2012 novembere óta a legsúlyosabb helyzet harcok robbantak ki Izrael és a palesztin szélsőségesek között. Szakértők szerint ugyanakkor Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő komoly dilemmába kerül a mostani válság kapcsán – mutat rá a Jediot Ahronot című lap. A szárazföldi akciónak ugyanis különleges veszélyei vannak, így annak is, ha az izraeli csapatok „túlnyerik magukat”, s működésképtelenné teszik a Hamászt. Fennáll ugyanis a veszélye annak, hogy a hatalmi űrt egy iszlám fundamentalista, a Hamásznál is radikálisabb szervezet tölti majd be, ha a Gázai övezetben egy a szomáliaihoz hasonló anarchia alakulna ki. Így egyes izraeli stratégák szerint még mindig a Hamász a kisebbik rossz – írja a lap.